czwartek, 20 wrzesień 2012 17:26

Bądź bratem - nie katem

Napisała 

Już w niedzielę, 23 września w całej Polsce pod hasłem "Bądź bratem - nie katem" odbędą się happeningi w ramach akcji "Zerwijmy Łańcuchy". Już 6 raz miłośnicy zwierząt wyjdą na ulice, aby zaprotestować przeciwko cierpieniu psów przywiązanych latami do bud. W miastach i wsiach w całym kraju staną budy, do których każdy z uczestników akcji lub przechodniów, będzie mógł się przykuć, aby przez kilka minut poczuć, jak żyją i funkcjonują psy łańcuchowe.

Pierwsze happeningi akcji "Zerwijmy Łańcuchy", której pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja "Mój Pies" miały miejsce w 2007r. Dzięki zaangażowaniu znanych postaci (do bud przykuli się m.in.: Agata Buzek, Urszula Dudziak, Anna Korcz, Kasia Kowalska, Sławomira Łozińska, Małgorzata Ostrowska, Kazimiera Szczuka, Joanna Żółkowska, Zygmunt Chajzer, Maciej Dowbor, Grzegorz Miecugow, Michał Olszański, Michał Piróg, Tomasz Raczek, Andrzej Sikorowski) i zaangażowaniu mediów - relacje z akcji pojawiają się we wszystkich dużych gazetach i największych stacjach telewizyjnych i radiowych, o psach łańcuchowych słychać coraz więcej.

Od stycznia 2012 r. Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m” (art. 9 pkt 1). 

Od września 2012, strażnicy gminni mają prawo nakładać kary na tych, którzy naruszają postanowienia ustawy. W świetle prawa, zwierzę nie jest już rzeczą. 

Zdajemy sobie sprawę, że modyfikacja mentalności ludzi to proces długotrwały, ale już widać zmiany.  W wielu gospodarstwach łańcuchy zamieniono na kojce, lub przynajmniej wydłużono uwięź. Niestety w wielu nadal jest bardzo źle.

Zachęcamy do wzięcia udziału w niedzielnych happeningach. O losie psów łańcuchowych mówi się wiele, ale wciąż niewystarczająco - im więcej osób przypnie się do bud, tym większy zasięg będzie miała akcja. Tym samych coraz więcej właścicieli dowie się, że trzymanie psa na łańcuchu jest niewłaściwe.

Na stronie http://www.zerwijmylancuchy.pl można sprawdzić w jakich miejscowościach będą odbywały się happeningi. 

Czytany 102375 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %