sobota, 01 wrzesień 2012 12:15

Jak wybrać klatkę dla psa?

Napisała 
Jak wybrać klatkę dla psa? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Właściwy wybór klatki dla psa jest bardzo ważny nie tylko wtedy, gdy zwierzak ma w niej pozostawać na kilka godzin w ciągu dnia. Także wtedy, gdy klatka ma służyć wyłącznie do transportu lub jako azyl na wystawie.


Zanim zdecydujemy się na konkretny model trzeba zastanowić się nad tym, do czego ma służyć klatka. Jeśli planujemy zabrać psa w dłuższą podróż, zwłaszcza samolotem, trzeba rozważyć takie modele, które mają atesty lotnicze. Zwykle wykonane są one z tworzywa sztucznego – dzięki temu klatka – transporter jest lekka, odpowiednio trwała, a pełne dno ułatwia utrzymanie czystości. Tego typu modele sprawdzą się także podczas podróży samochodem – oczywiście w zależności od rozmiaru tak transportera, jak i auta. Klatka tego rodzaju sprawdzi się także, jako domowy azyl dla psa. Trzeba jednak pamiętać, że może być w niej nieco duszno, gdyż zwykle dolna część transportera jest wykonana z pełnego plastiku.

Do transportu samochodowego, a także użytku domowego, dobrze nadają się też klatki metalowe. Są bardziej przewiewne od transporterów plastikowych, ale nieco cięższe. Wiele modeli łatwo jest złożyć i przechowywać w postaci płaskiej paczki. Klatki metalowe dostępne są w większej gamie rozmiarów i z łatwością można znaleźć model nawet dla bardzo dużego psa.

Rozmiar klatki musi być dostosowany do wielkości zwierzęcia. Właściciele często zastanawiają się, jakie wymiary będą właściwe. Szerokość klatki musi być taka, by pies mógł w niej w miarę swobodnie położyć się na boku, z łapkami wyciągniętymi przed siebie. Zatem szerokość powinna być zbliżona do wysokości psa w kłębie.

Długość klatki musi być nieco większa od długości psa mierzonej od nosa do połowy ogona. Tak, aby mógł swobodnie stać przy misce z wodą. Zatem minimalna długość to długość psa + średnica jego miski. Jeśli pies ma szczególnie długi, puszysty ogon można do obliczonego wymiaru dodać 10 cm.

Wysokość klatki powinna być taka, by pies mógł w niej stanąć na wyprostowanych łapach. Dobrze byłoby, gdyby nie dotykał przy tym głową do sufitu. Trzeba uwzględnić grubość posłania, które zamierzamy umieścić w klatce. By dobrze dobrać wysokość klatki do wzrostu psa, mierzonego od ziemi do czubka głowy, należy dodać 10-15 cm. Wybierając klatkę dla psa do stosowania w domu warto rozważyć rozmiar nieco większy od obliczonego według powyższych wskazówek. W ten sposób zapewnimy ulubieńcowi większą swobodę i wygodę. Podczas transportu lepiej sprawdzi się klatka dobrze dopasowana wymiarami. Pies nie będzie się w niej obijał o ścianki przy hamowaniu, czy ostrych zakrętach.

Klatkę warto kupić, gdy tylko szczeniak pojawi się w naszym domu, gdyż w tym czasie najłatwiej przeprowadzić trening klatkowy. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w docelowy model. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet rasowe psy czasem rosną nieco powyżej typowych rozmiarów. Przy zakupie klatki dla szczeniaka trzeba wziąć pod uwagę, jak duży będzie, gdy dorośnie. Warto przy tym sprawdzić wielkość rodziców, a jeśli to możliwe także innych przodków.

Producenci klatek często podają rekomendację wielkości swoich wyrobów dla poszczególnych ras. W przypadku psów nierasowych należy wziąć pod uwagę typ, z jakim mamy do czynienia. Można także przeprowadzić trening klatkowy u szczeniaka używając do tego celu innego modelu klatki niż ten, który zastosujemy u dorosłego psa.

Czytany 17780 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %