sobota, 01 wrzesień 2012 12:17

Klatka dla psa – wady i zalety

Napisała 
Klatka dla psa – wady i zalety Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Klatka dla psa budzi kontrowersje wśród właścicieli. Ma równie wielu zwolenników, co zagorzałych przeciwników. Warto przeanalizować zalety i wady zastosowania klatki w codziennym życiu z psem.

 Wady klatki:

1. Rozmiar – zwykle klatka dla psa zajmuje nieco więcej miejsca niż tradycyjne posłanie. Musi się w niej zmieścić nie tylko posłanko, ale też miska z wodą, zabawki i gryzaki. W przypadku średnich i dużych ras klatka stanowi całkiem pokaźny, dodatkowy mebel w domu.

2. Ciężar – w przypadku klatek dla psów średnich, czy dużych klatka może być dość ciężka. Niezależnie od tego, czy wykonana z plastiku, czy metalu trudniej jest przesunąć ją z miejsca na miejsce niż posłanie dla psa tej samej wielkości. Niektóre modele klatek są wyposażone w kółka, ale nie da się ich stosować na co dzień w domu, gdyż wtedy transporter staje się mniej stabilny.

3. Niewygodne sprzątanie – w klatce należy regularnie sprzątać, gdyż pies spożywa w niej różnego rodzaju przysmaki, a okruszki łatwo dostają się pod posłanie i tam psują. Pozostawione w klatce resztki mogą zaszkodzić psu, który zje je po kilku dniach. Zwykle trudno sprząta się wnętrze klatki – drzwiczki są małe, dostosowane do wielkości psa. Jeśli zwierzak załatwi się w klatce trzeba ją dokładnie umyć tak, by usunąć zapach (psy zwykle nie załatwiają się w miejscu, w którym śpią).

4. Ograniczenie ruchu – jeśli pies pozostaje w klatce przez kilka godzin w ciągu dnia (dorosły nie powinien dłużej niż 4, a szczeniak nie dłużej niż 2 godziny na raz), nie ma możliwości zaspokojenia potrzeby ruchu. Jedyne, co może zrobić w klatce to zmieniać pozycje lub rozciągać się. Nie ma możliwości biegania, czy nawet chodzenia.

5. Ograniczenie kontaktów socjalnych z domownikami – podobnie, jak brak ruchu brak możliwości obserwacji domowników, czy przebywania blisko nich, może stanowić wadę klatki dla psa. Ważne jest, by pies nie pozostawał zamknięty w klatce zbyt długo, a pozostały czas był wykorzystany na zaspokojenie jego potrzeb społecznych. Po wypuszczeniu psa z klatki warto przeprowadzić z nim krótką sesję ćwiczeń z posłuszeństwa lub intensywnej zabawy z ludźmi.

6. Możliwość rozwinięcia zwyczaju szczekania/wycia – jeśli pies zamknięty w klatce zaczyna szczekać, skamleć lub wyć, a właściciel w odpowiedzi na to zachowanie wypuszcza go z klatki, istnieje spore ryzyko, że pies zacznie domagać się wypuszczenia z klatki za pomocą tych dźwięków. Ważne jest, by nie dopuścić do rozwinięcia tego zwyczaju.

Zalety klatki dla psa

1. Bezpieczne schronienie, azyl – klatka może być dla psa najlepszym miejscem wypoczynku. Swoim wyglądem przypomina norę – ograniczoną przestrzeń, w której zwierzak ma poczucie bezpieczeństwa. Po poprawnie przeprowadzonym treningu klatkowym, skojarzenie dla psa jest jednoznaczne: klatka=coś atrakcyjnego.

2. Nauka czystości – pies z natury swojej unika załatwia się w miejscu, w którym śpi. Klatka może być wykorzystana do tego, by nauczyć szczeniaka lub przygarniętego psa zachowania czystości w domu. Dzięki niej można stopniowo przedłużać czas pomiędzy kolejnymi wyjściami na spacer.

3. Lekarstwo na lęk separacyjny – ograniczenie dostępu do bodźców, zamknięta przestrzeń oraz dostęp do gryzaków pomogą ograniczyć lęk związany z pozostawaniem w samotności. Kluczem do sukcesu jest oczywiście prawidłowy trening klatkowy. W klatce pies jest bezpieczny – ma ograniczoną możliwość zrobienia sobie krzywdy, gdy jest sam.

4. Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży – klatka sprawdzi się tak w samochodzie, jak w samolocie, czy pociągu. Do samolotu wymagane są odpowiednie atesty. W samochodzie pies przewożony w klatce rzadziej cierpi na chorobę lokomocyjną. W sytuacji, gdy zdarzy się wypadek, zwierzak w klatce ma większe szanse na uniknięcie obrażeń. Nie ma też ryzyka, że nawet przy niewielkiej stłuczce pies wypadnie z samochodu prosto pod nadjeżdżający inny pojazd. Zamknięty w klatce nie będzie też stanowił zagrożenia dla ratowników, którzy chcieliby pomóc ludziom, czy jemu.

5. Spokój podczas pozostawania w nowym miejscu – na wakacjach, w hotelu, czy prywatnym pensjonacie klatka może być najlepszym rozwiązaniem, gdy pies musi zostać sam w pokoju. W obcym miejscu, nawet pies, który w domu zostaje sam bez problemu, może zdradzać objawy lęku separacyjnego. W klatce, którą zna, przepełnionej „domowym” zapachem, będzie czuł się o wiele lepiej.

6. Azyl podczas choroby – tak w domu, jak podczas leczenia szpitalnego chory pies w klatce szybciej dochodzi do siebie. Jeśli pies jest przyzwyczajony do klatki, łatwiej mu w niej zrelaksować się. Jeśli choroba wymaga ograniczenia ruchu, pies o wiele lepiej znosi je w klatce.

7. Miejsce izolacji dla psa – jeśli pies ma problemy behawioralne i prezentuje w stosunku do obcych ludzi: agresję, nadmierne kontrolowanie, zbyt dużą ekscytację, klatka stanowi doskonałe narzędzie. Dzięki niej zwierzę może obserwować gości, z zachowaniem ich bezpieczeństwa. Ważne jest przy tym, by pies trafiał do klatki zanim do domu wejdą obcy. W przypadku agresji może istnieć konieczność pozostawania w klatce przez cały czas wizyty. W przypadku nadmiernej ekscytacji wystarczy kilka/kilkanaście minut izolacji (ale tak, by pies widział gości), by emocje opadły i zachowanie psa było w granicach normy.

8. Miejsce odpoczynku – na niektóre psy, zwłaszcza pracujące, klatka działa, jak „wyłącznik”. Pies po pracy, wchodzi do klatki i natychmiast przechodzi w stan relaksacji. W przypadku takich zwierząt nie jest nawet konieczne zamykanie drzwiczek. Psy, gdy są zmęczone same wchodzą do klatki, by odpocząć.

Osobiście zachęcam wszystkich właścicieli psów do tego, by przyzwyczaić psa do klatki. Dlaczego? Bo wady tego rozwiązania łatwo zniwelować zapewniając psu odpowiedni poziom aktywności, a zalety są nie do przecenienia.

Aby skorzystać w pełni z zalet klatki trzeba jedna właściwie wybrać klatkę, a następnie poprawnie przeprowadzić trening klatkowy.

Czytany 25128 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %