środa, 21 listopad 2012 11:10

Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Napisała 
Fokus, uczestnik szkolenia dla psów bezdomnych w ramach programu Fajny Pies, ale Bezdomny www.fajnypies.eu, przyzwyczaja się do kagańca. Fokus, uczestnik szkolenia dla psów bezdomnych w ramach programu Fajny Pies, ale Bezdomny www.fajnypies.eu, przyzwyczaja się do kagańca. Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Do tego, że kaganiec nie jest lubionym sprzętem większości psów przekonywać nikogo nie trzeba. Ogranicza możliwość badania świata językiem, uwiera nieco w nos, a źle dobrany może powodować dyskomfort przy oddychaniu i całkowicie uniemożliwiać picie wody. Jak zatem przekonać pupila, że noszenie kagańca może być miłe?

Zacząć trzeba oczywiście od wybrania odpowiedniego modelu kagańca. Zdecydowanie odradzam takie, które zapina się na kufie psa za pomocą różnego rodzaju rzepów. Po pierwsze łatwo przedobrzyć i zapiąć zbyt mocno, po drugie rzepy po jakimś czasie przestają dobrze trzymać i kaganiec nie spełnia swoich funkcji. Dla wielu ras nie jest dobrym rozwiązaniem metalowy koszyk – nieodpowiednio dobrany rozmiar może powodować nawet urazy skóry na pysku. Sam w sobie metalowy kaganiec stanowi zagrożenie dla ludzi i psów, których pogryzieniu ma zapobiegać. Uderzenie takim sprzętem pozostawia nieprzyjemne siniaki.

Polecam natomiast kagańce wykonane ze skóry oraz wykonane ze sztucznych materiałów (te także mają formę koszyczka, ale nawet jeśli konstrukcja oparta jest o metal, to jest on dobrze otulony tworzywem o właściwościach gumy). Rozmiar kagańca należy dobrać tak, by spokojnie można było wsunąć mały palec od spodu oraz pod pasek przytrzymujący kaganiec na głowie. Wtedy mamy pewność, że sprzęt nie uciska naszego psa. Koszyczki gumowe i kagańce wykonane z gumy umożliwiają psu swobodne oddychanie (ważne zwłaszcza podczas letnich upałów) oraz picie wody (ważne zwłaszcza, gdy kaganiec zakładamy na dłużej).

Zanim włożymy psu kaganiec na pysk, trzeba pokazać mu, że ten przedmiot jest zapowiedzią przyjemności. Zaczynamy zatem od pokazania psu sprzętu i nagradzania smakołykami za każde dotknięcie go pyskiem. W zależności od wieku, temperamentu i wcześniejszych doświadczeń psa z kagańcem może zdarzyć się, że ćwiczenia z dotykaniem kagańca nosem trzeba powtarzać przez kilka kolejnych dni. Jeśli pies, na widok kagańca chętnie podchodzi, by dotknąć go pyskiem, możemy przejść do kolejnego etapu. Należy włożyć smakowity kąsek do środka tak, żeby pies sięgając po przysmak musiał włożyć do kagańca przynajmniej czubek nosa. Ten etap ćwiczeń powinien także potrwać kilka dni. Potem smaczek wędruje coraz dalej w głąb kagańca, tak, żeby nie było możliwe zjedzenie go bez włożenia do środka całego pyska. Zanim zapniemy paski, powinniśmy doprowadzić to ćwiczenie do takiego etapu, że pies sam chętnie wkłada głowę w kaganiec.

Pierwsze zapięcie kagańca musi być sowicie nagrodzone. Po zapięciu pasków przez kratki powinniśmy podać ulubione smakołyki (kilka), a zaraz potem należy uwolnić pupila. Stopniowo zaczynamy podawać smaczki w coraz dłuższych odstępach czasu. Pracujemy tak, żeby pies nie próbował zdejmować kagańca samodzielnie, ale by (nie)cierpliwie czekał na kolejne nagrody i przyjemności.

Ponieważ kagańca używamy zwykle w sytuacjach tego wymagających – a więc w podróży środkami komunikacji publicznej, u weterynarza, w salonie pielęgnacji psów itp. – ćwiczenia z nagradzaniem za spokojne noszenie go należy regularnie powtarzać. Założenie kagańca raz-dwa razy w tygodniu na 5 minut po to, by pokarmić psiaka z ręki pysznościami spowoduje, że zwierzak nie będzie kojarzył tego sprzętu wyłącznie ze stresem. Dodatkowo każda taka sesja powoduje pozytywne skojarzenie.

Psy po takim treningu na widok kagańca reagują radośnie. Nie przychodzi im także do głowy ściąganie go na siłę.  Obecność kagańca nie powoduje dodatkowego stresu, który mógłby negatywnie wpływać np. na przebieg badania psa. Im więcej czasu i cierpliwości poświęcicie na naukę noszenia kagańca, tym łatwiej będzie używać tego sprzętu w razie konieczności.

Czytany 24332 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %