niedziela, 25 listopad 2012 11:16

Jak wybrać obrożę dla psa?

Napisała 

Obroża dla psa to podstawowe wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie życie z czworonogiem. Odpowiednio dobrana umożliwia kontrolowanie psa, zapewniając mu bezpieczne poruszanie się, zwłaszcza w mieście na smyczy.

Obroża powinna być wykonana z miękkiego materiału lub skóry. To ważne, gdyż twarde obroże mogą obcierać psią szyję lub powodować tworzenie się trudnych do rozczesania kołtunów na dłuższej sierści.

Zapięcie obroży powinno zapewniać psu bezpieczeństwo. Raczej sceptycznie podchodziłabym do plastikowych klipsów, gdyż stosunkowo łatwo ulegają zniszczeniu. Najlepiej, by zapięcie obroży było metalowe – w postaci klipsa lub klamerki.

Dobierając obrożę dla psa należy wziąć pod uwagę jego budowę. Psy o wąskich głowach, jak np. harty wymagają obroży o szczególnej konstrukcji – szerszej w części, która spoczywa na psim karku lub półzaciskowej. Dobrze dobrana obroża półzaciskowa nie zaciska się psu na szyi tak, by powodować dyskomfort, ale uniemożliwia przypadkowe wysunięcie z niej głowy. Dla psów małych ras oraz tych, których głowy są niewiele szersze od szyi dobrym rozwiązaniem mogą okazać się szelki.

Zwykłą obrożę należy dobrać tak, by nie było możliwe zsunięcie jej przez głowę bez rozpinania. Obroża nie powinna być jednak zbyt ciasna. W przypadku ras średnich i dużych właściciel powinien mieć możliwość wsunąć pod zapiętą obrożę dwa palce, w przypadku psów małych i miniaturowych – jeden.

Obroża powinna być dobrana także pod względem szerokości. Zbyt cienka będzie się nieprzyjemnie wrzynać w szyję, powodując groźne urazy szyjnego odcinka kręgosłupa. Szerokość obroży również zależy od rasy psa. Dla małych ras obroża może mieć nawet 1 cm szerokości, psy średnie potrzebują 1,5-2 cm, duże nawet do 3 cm.

Ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane, by pies stale nosił obrożę, zwłaszcza modele półzaciskowe. Istnieje bowiem ryzyko, że zwierzak zaczepi obrożą o wystający element mebla, czy ogrodzenia i uszkodzi sobie kręgosłup szyjny. Jeśli w domu mieszka kilka psów, warto jednak rozważyć noszenie przez nie obroży. W przypadku ewentualnego konfliktu między psami łatwiej je będzie rozdzielić.

Warto do obroży przyczepić także adresatkę – medalik zawierający podstawowe informacje o psie i jego właścicielu. Adresatka powinna zawierać imię czworonoga, telefon do właściciela, a w przypadku, gdy pies jest przewlekle chory najważniejsze informacje dotyczące jego zdrowia. W tej roli dobrze sprawdzają się grawerowane medaliki lub małe wisiorki w formie pojemniczka, do którego wkłada się kartkę z danymi. Adresatka ułatwia odnalezienie właściciela w przypadku, gdy pies się zgubi, ale nie stanowi 100% zabezpieczenia, gdyż może stosunkowo łatwo się zgubić. Większą pewność daje oznakowanie psa mikroczipem i zgłoszenie jego danych do ogólnopolskiej bazy.

Czytany 40112 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %