piątek, 07 grudzień 2012 00:00

Jak wybrać smycz dla psa?

Napisała 
Jak wybrać smycz dla psa?  Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Każdy pies powinien mieć, co najmniej jedną smycz. Dzięki niej może bezpiecznie wychodzić na spacer nawet w mieście o dużym natężeniu ruchu. W Polskim prawie smycz jest wymagana także poza terenem zabudowanym, w szczególności w lesie.

Podstawowa smycz dla psa powinna mieć 1,5-2 metrów długości, w zależności od wielkości czworonoga. Większe psy potrzebują nieco dłuższych smyczy, ale dla małego psa smycz także nie może być zbyt krótka.

Smycz może być wykonana z taśmy, najlepiej ze sztucznego włókna (jest bardziej odporna na moczenie i zabrudzenia niż bawełniana) lub ze skóry. Materiał, z którego zrobiona jest smycz powinien być miękki, w szczególności brzegi nie powinny mieć ostrej krawędzi, gdyż mogłyby poranić dłonie przewodnika, gdy pies pociągnie na smyczy.

Zbyt krótka smycz nie jest dobrym narzędziem spacerowym, gdyż pies nie może na niej swobodnie węszyć, poznawać środowiska, czy załatwić swoich potrzeb. Długość smyczy powinna być taka, by pies mógł nieco się oddalić, by powęszyć i czerpać przyjemność ze spaceru.

Oprócz zwykłej smyczy spacerowej warto wyposażyć psa w linkę treningową o długości 5-10 metrów. Umożliwi ona zaspokojenie potrzeby biegania w miejscach, gdzie przepisy wymagają kontrolowania psa smyczą lub w sytuacji, gdy pies nie ma wypracowanego przywołania. Taki sprzęt jest niezbędny dla psów adoptowanych, które w okresie adaptacji nie powinny być puszczane luzem, ze względu na ryzyko zgubienia się w nowym miejscu. Linka treningowa powinna być wykonana ze sztucznego sznurka o grubości 5-15 milimetrów (w zależności od wielkości psa). Ponieważ linkę puszczamy swobodnie za psem, należy wybierać materiały niechłonące wilgoci i odporne na zabrudzenia.

Dość popularne w ostatnim czasie stały się smycze typu flexi – czyli takie, które zwijają się automatycznie. Ich zaletą jest długość (nawet do 8 metrów) oraz wygoda mechanizmu automatycznego zwijania. Wadą zaś to, że pies przyzwyczaja się do napięcia smyczy, co może skutkować większą skłonnością do ciągnięcia na smyczy. W okresie nauki chodzenia na smyczy bez ciągnięcia należy zrezygnować z używania smyczy typu flexi. Warto też podkreślić fakt, że taka smycz nie nadaje się absolutnie do używania z obrożą półzaciskową lub co gorsza kolczatką. Takie połączenie powoduje, że pies przyzwyczaja się do dyskomfortu na szyi i mimo zastosowania narzędzi, które powinny wyeliminować ciągnięcie na smyczy, jego zachowanie się nie poprawia. Smycz typu flexi sprawdzi się w rękach doświadczonego właściciela, którego pies ma opanowane grzeczne chodzenie na zwykłej smyczy.

Czytany 31809 razy
Więcej w tej kategorii: « Jak wybrać obrożę dla psa?

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %