środa, 12 wrzesień 2012 11:05

Kilka słów o psiej diecie i obyczajach żywieniowych

Napisała 

Wielu właścicieli, zwłaszcza na początku swojej przygody z psem, staje przed dylematem: jak i czym karmić zwierzę? Czy lepiej dawać jeść często, czy może raz dziennie? Co jest dla psa zdrowe, a co może mu zaszkodzić? I w końcu: jakie jedzenie sprawi psu najwięcej przyjemności?

 

Zacznijmy od tego, że przewód pokarmowy psa jest nieco inaczej skonstruowany niż ludzkiPies ma o wiele mniej kubków smakowych niż człowiek. My mamy ich aż 9 tys., pies jedynie 1700. Pojemność żołądka psa wynosi od 0,5 do 8 litrów – oczywiście w zależności od wielkości i wieku zwierzęcia. Dla porównania – przeciętny człowiek ma żołądek o pojemności 1,3l. PH kwasu żołądkowego u psa jest niższe niż u człowieka. W psich jelitach bytuje znacznie mniej bakterii (około 10 tys. /g w porównaniu do 10 mln bakterii/ g u ludzi). Pokarm przechodzi przez przewód pokarmowy naszych psów w ciągu 12 do 30 godzin, u ludzi trawienie pokarmu zajmuje od 30 godzin do nawet 5 dni. Oznacza to, że zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u psów musi nieco różnić się od naszego.

Dla psa ważnym źródłem energii jest białko, dlatego w jego diecie ten składnik powinien stanowić około 18-25 % masy[a1]  pokarmu. 1/3 białka przyswojonego przez psa jest zużywana, jako budulec sierści. Do utrzymania zdrowej skóry i ładnej okrywy włosowej potrzebuje też w diecie kwasu linolowego (to jeden z kwasów tłuszczowych, występujący w olejach roślinnych i tłuszczach zwierzęcych). Nasi ulubieńcy sami wytwarzają witaminę C. Ich organizmy nie potrafią jednak syntetyzować witaminy D, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układów: kostnego, nerwowego, krążenia i immunologicznego. Dieta psa musi dostarczać mu odpowiedniej ilości wapnia i fosforu. Trzeba przy tym pamiętać, że nadmiar tego pierwszego pierwiastka może być dla psa szkodliwy, powodując powstawanie kamieni w nerkach, problemów skórnych, zaburzeń wzrostu oraz brak apetytu. Niedobór wapnia wpływa negatywnie na układ kostny – może wręcz powodować zmiany typu osteoporoza. Psy do zdrowego odżywiania nie potrzebują węglowodanów.

Zapotrzebowanie energetyczne psa zależy od jego wielkości, wieku i aktywności. Warto pamiętać, że szczenięta potrzebują znacznie więcej kalorii niż zwierzęta dorosłe. Inne są też ich potrzeby związane z zawartością składników pokarmowych. Trzeba bardzo zwracać uwagę na to, jak długo przedstawiciel danej rasy pozostaje szczeniakiem. Im większy pies, tym dłużej potrzebuje diety szczenięcej – bardziej kalorycznej, bogatszej w białko, wapń i fosfor. Najdłużej „psim dzieckiem” pozostają dogi niemieckie, które rozwijają się do drugiego roku życia. Dla małych ras okres szczenięctwa kończy się w wieku około 12 miesięcy.

Część właścicieli pozostawia psu do dyspozycji pełną miskę przez cały dzień. Z punktu widzenia tak fizjologii, jak wychowania zwierzęcia jest to działanie błędne. Pies, który ma przewód pokarmowy o podobnej długości do ludzi, nie potrzebuje jeść co chwila. Lepsze, zdrowsze dla jego sylwetki i regulacji przemiany materii, są regularne posiłki. Szczeniak w zależności od wieku powinien otrzymywać 3-4 posiłki dziennie, pies dorosły 2-3. Posiłek można wykorzystać także do ćwiczenia posłuszeństwa. Zanim pies otrzyma miskę, warto by wykonał proste zadanie – np. siad lub waruj. Jeśli jedzenie jest stale dostępne, człowiek nie ma kontroli nad jednym z najważniejszych zasobów. Może to powodować brak motywacji do współpracy z właścicielem.

Warto pamiętać, że nie każde ludzkie jedzenie jest zdrowe dla psa. Po pierwsze w psiej diecie należy unikać przypraw. Nie potrzebny jest dodatek soli, czy ziół. Czosnek i cebula mogą wręcz spowodować anemię. Winogrona i rodzynki są szkodliwe dla psiej wątroby. Śmiertelną trucizną jest także czekolada, w szczególności ciemna, o wysokiej zawartości kakao.

Psy nie są smakoszami. Ponieważ mają mało kubków smakowych jedzą bardziej nosem niż językiem. To zapach pożywienia pobudza apetyt psa. Wybór odpowiedniego rodzaju pokarmu to nie lada zadanie dla właściciela. Najlepiej ustalić dietę z weterynarzem, w szczególności jeśli mamy w domu szczenię lub psa w podeszłym wieku. Innego pokarmu potrzebują dorosłe psy pracujące, a innego domowe kanapowce do towarzystwa.

Jeśli zachodzi potrzeba zmiany rodzaju pożywienia, należy przeprowadzić ją łagodnie. Gwałtowna zmiana może spowodować dolegliwości żołądkowe. Przeciętny pies na zmianę karmy potrzebuję od kilku dni do nawet dwóch tygodni. W tym czasie na początku dodaje się odrobinę nowego pożywienia do poprzedniej karmy, z każdym dniem zmieniając proporcję.

Ważne jest to, by nie przekarmiać psa. Nadmiar jedzenia powoduje otyłość, a ta pociąga za sobą konsekwencje podobne, jak u ludzi: choroby serca, zwyrodnienia stawów.

 

Czytany 66774 razy
Więcej w tej kategorii: Kwarantanna u szczeniąt »

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %