środa, 12 wrzesień 2012 11:02

Rally-O psie zawody dla każdego

Napisała 

Rally Obedience, w skrócie Rally-O, to psi sport, który może uprawiać każda para pies-przewodnik. Nie ma znaczenia pochodzenie psa, jego wiek, ani wiek opiekuna.

Najważniejszym kryterium oceny pracy jest jakość porozumienia między człowiekiem, a jego czworonogiem. Dzięki temu już najmłodsi mogą z powodzeniem przejść przez tor Rally-O. Dla osób niepełnosprawnych regulamin zawodów przewiduje możliwość dostosowania trasy rajdu do ich potrzeb (np. uwzględniając potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkich).

Rally-O łączy w sobie elementy tradycyjnego posłuszeństwa i Agility. Przewodnik z psem pokonuje tor, na którym napotyka stacje – zadania do wykonania. W zależności od trudności zadania podzielone są na klasy. W Rally –O psy mogą startować w pięciu klasach:

- Klasa Puppy (szczenięta między 6 a 12 msc.)

- Klasy 1,2,3 (psy dorosłe)

- Klasa senior (psy powyżej 8 roku życia).

Opiekunowie mogą startować w kategoriach:

- Kids – dzieci poniżej 8 roku życia

- Junior – młodzież w wieku 8-18 lat

- Standard – osoby pełnoletnie.

W Rally Obedience dopuszczalne jest komunikowanie się z psem takie, jak w życiu codziennym. Podczas startu dozwolone jest używanie komend słownych i optycznych. Można chwalić psa, zachęcać go głosem, klaskaniem w dłonie, a w przypadku niektórych stacji nawet nagradzanie smakołykiem. Ważne jest, by pies chętnie współpracował z przewodnikiem oraz by opiekun z szacunkiem traktował swojego psa. Podczas zawodów i treningów używa się zwykłej obroży (ew. szelek) i smyczy (wykluczone jest używanie łańcuszków zaciskowych, kantarków czy kolczatek).

Właściciele, którzy dążą do dobrego wychowania psa oraz harmonijnego z nim życia, powinni regularnie ćwiczyć posłuszeństwo ze swoim czworonogiem. Osiąganie coraz lepszych wyników sportowych może stanowić doskonałą motywację do pracy. Dodatkowo zawody Rally O stanowią swego rodzaju sprawdzian i są miarą postępów pary pies-przewodnik. Warto zachęcać także najmłodszych do ćwiczenia z psem. Dla dzieci to świetna zabawa, ale też możliwość rozwoju. Między zawodnikiem Rally Obedience a jego psem tworzy się niezwykła nić porozumienia. Warto rozpocząć trening już dziś!

Czytany 44330 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %