środa, 03 październik 2012 09:29

Jak wybrać psa ze schroniska?

Napisała 
Jak wybrać psa ze schroniska? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Gdy podjęliśmy decyzję o przygarnięciu psa stajemy przed ważnym wyborem – konkretnego osobnika, który zamieszka w naszym domu. W schroniskach w Polsce przebywa tysiące zwierząt. Często w jednym schronisku jest ich setki (w największym w Polsce – około 2000). Czym zatem kierować się przy wyborze? Jak wśród tych wielu psów znaleźć tego jednego, który będzie najlepszym dla nas towarzyszem?

Zanim wybierzemy się do schroniska warto zastanowić się nad tym, jakiego psa poszukujemy. Dobrze jest określić preferowany wiek, typ oraz temperament psa. Warto zastanowić się nad tym, z jakiego rodzaju problemami z zachowaniem poradzimy sobie lepiej, a jakie wykluczają zwierzę z naszego kręgu zainteresowania.

Kryteria dotyczące wieku

Część adoptujących jest nastawiona na przygarnięcie młodego psa. Argumentują swój wybór tym, że taki zwierzak nie ma jeszcze utrwalonych nawyków czy zachowań, które mogłyby utrudniać adaptację. To nie jest do końca prawda. Młode psy ze schroniska mogą sprawiać wiele trudności wychowawczych – od nieumiejętności zachowania czystości poprzez niszczenie przedmiotów aż po agresję. Faktem jednak jest, że stosunkowo łatwo jest te problemy przepracować.

Starsze psy, choć mogą wymagać pracy nad różnymi problematycznymi zachowaniami mają tę przewagę nad młodszymi, że są generalnie spokojniejsze. Mają mniejsze wymagania odnośnie ilości ruchu, spacerów. Starszego psa łatwiej zmęczyć mentalnie – wystarczy kilka krótkich sesji szkoleniowych w ciągu dnia, by nasz przyjaciel potrzebował dłuższego odpoczynku. Psy zachowują zdolność uczenia się na całe życie, zatem także starszego można nauczyć dobrego wychowania.

Wybór między młodym a starszym osobnikiem tak naprawdę sprowadza się do kwestii aktywności. Starsze psy polecane są dla osób, które mają mniej czasu dla zwierzaka oraz mają w rodzinie dzieci. Proces adaptacji dojrzałego osobnika będzie mniej zajmujący niż opieka nad młodym, przepełnionym energią zwierzakiem.

Kryteria dotyczące rasy/typu psa

Wybierając zwierzę ze schroniska rzadko mamy możliwość zdecydowania się na konkretną rasę. Rasowe psy są raczej dostępne do adopcji poprzez organizacje wspierające daną rasę. Zdarza się jednak, że i w schronisku znajdzie się pies, nawet z rodowodem. Wybierając mieszańca można ocenić jego predyspozycje i cechy charakteru kierując się przeważającymi cechami wyglądu. Psy w typie owczarków będą zbliżone charakterem do owczarków – mogą zatem mieć skłonności do obrony terytorium, ale z drugiej strony będą łatwo przyswajać umiejętności z zakresu posłuszeństwa. Psy w typie terierów będą bardziej szczekliwe i uparte, ale za to łatwiej zaangażują się w pracę węchową i tym można je zmęczyć. Psy w typie husky będą bardziej niezależne, ale sposobem na zaspokojenie ich potrzeb będzie duża ilość ruchu.

Mimo, że wybierając psa ze schroniska często mamy do czynienia z mieszańcem, warto przejrzeć charakterystyki różnych ras psów zanim wybierzemy się po psa. Dzięki temu będziemy mogli wybrać osobnika, którego temperament i predyspozycje będą odpowiadać naszemu trybowi życia i preferencjom.

Temperament/charakter psa

W określeniu temperamentu psa pomoże nam pracownik schroniska, który się nim opiekuje lub wolontariusz, który zabiera go na spacery. Psy w schronisku zachowują się w sposób nietypowy dla siebie, gdyż pobyt w kojcu jest dla nich bardzo stresujący. Dlatego wybierając konkretnego zwierzaka do adopcji warto wyjść z nim kilka razy na spacer. Poza schroniskowym boksem można lepiej go poznać, a sam proces adopcji będzie dla niego łatwiejszy, jeśli do domu pojedzie z kimś, kogo już poznał.

Dużą łatwość w adaptacji w nowym domu mają psy, które reagują otwartością na pojawienie się człowieka obok ich boksu. Psy, które zachowują się agresywnie lub chowają po kątach mogą, ale wcale nie muszą, być nieco trudniejsze. Te, które spokojnie witają się z człowiekiem – bez skakania, nadmiernej ekscytacji, ale też bez unikania kontaktu, w nowych domach zwykle nie sprawiają problemów. Warto przy tym pamiętać o tym, że człowiek powinien witać się z psem respektując zasady języka ciała takie, jak:

- nie należy nachylać się nad psem – to gest grożący w psim języku,

- nie należy głaskać psa po głowie – to też gest grożący,

- warto ukucnąć bokiem do psa – to informuje go o pozytywnych zamiarach,

- psa należy głaskać po boku, nie przekładając nad nim ręki – to może sprawić mu przyjemność.

Podczas rozmowy z opiekunem/wolontariuszem należy wypytać o problemy, jakie sprawia nasz wybraniec. Większość niepożądanych zachowań wymaga co prawda pracy, czasem pomocy specjalisty (doświadczonego trenera lub behawiorysty), ale psy uczą się przez całe życie. Wywiad z opiekunem i wolontariuszem pozwolą uniknąć niespodzianek w postaci zachowań, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

W wybór konkretnego psa warto zaangażować trenera lub behawiorystę. Profesjonalista pomoże ocenić temperament psa, a często podpowie też jak rozwiązać ewentualne problemy z jego zachowaniem.

Decyzja o przygarnięciu czworonoga ze schroniska powinna być podejmowana szczególnie odpowiedzialnie. Nie ma bowiem gorszego scenariusza dla psa niż powrót do schroniskowego boksu po pobycie w potencjalnym domu.

Czytany 53889 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %