niedziela, 12 sierpień 2012 20:27

Grupowe szkolenie psa – zalety i wady

Napisała 
Grupowe szkolenie psa  – zalety i wady Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Szkolenie grupowe dla psa często jest pierwszym wyborem właścicieli. Czasem jednak nie jest to właściwa decyzja. Jakie zalety ma grupowe szkolenia psa, a jakie jego wady powodują, że czasem należy rozpocząć tresurę indywidualną?


Regularne zajęcia, w stałym miejscu – szkolenie psa, aby było skuteczne wymaga częstych powtórzeń poszczególnych ćwiczeń, utrwalania umiejętności w różnych warunkach oraz stopniowania trudności. Dzięki temu, że trening odbywa się regularnie właściciele mają motywację do systematycznej pracy z psem. Fakt, że zajęcia odbywają się w stałym miejscu powoduje, że zwierzaki są mniej rozproszone przez środowisko. Także obecność stale tych samych psów i ludzi powoduje zmniejszenie ekscytacji towarzystwem. Pewną niedogodność stanowi jednak to, że potem na barkach właściciela spoczywa zadanie nauczenia pupila, że komendy obowiązują także w życiu codziennym.

Właściciel pracuje ze swoim psem, pod okiem instruktora – oczywiście uwaga trenera jest podzielona pomiędzy psy. Doświadczony instruktor bez trudu obserwuje grupę do 8 par pies-przewodnik. Jako trener, ze sporym doświadczeniem (przeszkolone w stosunkowo krótkim czasie około 200 psów) wiem, że obserwacja większej grupy jest naprawdę bardzo trudna. Zwłaszcza, jeśli grupa jest początkująca i tak naprawdę trzeba wyeliminować sporo błędów. Ale fakt, że właściciel na szkoleniu grupowym musi rozgryźć i przyswoić sposób pracy z psem poprawia efektywność szkolenia.

Uczestnicy szkolenia uczą się od siebie nawzajem – to dotyczy zarówno ludzi, jak i psów. Wszyscy uczestnicy tresury w grupie korzystają z tego, jak dane ćwiczenie wykonują inni. Właściciele, jeśli nie zrozumieją wyjaśnień trenera mogą obserwować pozostałe osoby i na tej podstawie przyswoić dane ćwiczenie. Na tej samej zasadzie uczą się też psy. Często czworonóg, którego za nic w świecie nie można było przekonać w domu do warowania, na zajęciach grupowych „łapie” to polecenie błyskawicznie, widząc, co robią jego pobratymcy.

Postępy pozostałych uczestników szkolenia działają motywująco – skoro Kowalski nauczył Pikusia chodzić przy nodze, to czemu ja mam nie dać rady zrobić tego samego z moim Azorkiem? Często też uczestnicy zajęć dzielą się doświadczeniem w pracy z własnym psem z innymi. A to jeden odkrył, że jego psa motywuje zabawka, a to inny wynalazł niezwykłe przysmaki. W ten sposób szkolenie grupowe staje się bogatsze od indywidualnego.

Przerwy w zajęciach można wykorzystać także na zabawę z innymi psami – pies nie może pracować w dużym skupieniu zbyt długo. Nawet, jeśli sesje ćwiczeń przeplatane są zabawą z opiekunem, podczas treningu warto, co 30-45 minut, zrobić kilkuminutową przerwę na zabawę między psami. Dzięki temu szkolenie staje się bardziej atrakcyjne dla zwierzęcia, które ze swej natury jest społeczne i potrzebuje kontaktów z przedstawicielami własnego gatunku. Zabawy między psami to okazja do tego, by właściciele nauczyli się psiego języka. Dobry trener wykorzystuje te momenty, by wyjaśnić uczestnikom, jak kontrolować emocje podopiecznych podczas zabaw – nie tylko z psami, ale też z ludźmi, w szczególności z dziećmi.

Szkolenie grupowe to nie jest lekarstwo na problemy behawioralne – terapia większości zachowań niepożądanych bazuje na podstawowym posłuszeństwie. Jednak zajęcia grupowe dla psa lękliwego, który boi się obcych ludzi i psów mogą okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Agresor może w ogóle nie być w stanie pracować w obecności innych. Jeśli pies prezentuje zachowania problematyczne przed rozpoczęciem szkolenia w grupie należy koniecznie zgłosić się na konsultację do trenera lub behawiorysty. Często w takich sytuacjach pierwszych komend trzeba nauczyć się na zajęciach indywidualnych. Czasem zanim pies będzie mógł wziąć udział w pracy grupowej konieczny jest trening modyfikujący jego zachowanie.

Pierwsze zajęcia grupowego szkolenia psów są trudniejsze dla właścicieli – głównie dlatego, że pies widząc wokół siebie obce psy i ludzi może mieć problem z koncentracją na pracy. To wada pierwszych zajęć, ale zaleta całego szkolenia. Bo jeśli pies nauczy się pracować, gdy jest nieco pobudzony, to łatwiej będzie wyegzekwować od niego komendy podczas sytuacji życia codziennego.

Grupowe szkolenie psa daje lepsze efekty, gdy odbywa się w niewielkiej grupie. 4-6 psów to optimum, 8 to górna granica. Szkolenia według przestarzałych metod były prowadzone nawet w 20 osobowych grupach. Ich efektywność była jednak niewielka, bo przeciętne szkolenie trwało około 4-6 miesięcy. W małej grupie, przy odpowiednim zaangażowaniu właścicieli (ćwiczenia w domu, na spacerach, regularnie – codziennie, w krótkich sesjach) podobne efekty można uzyskać w czasie o połowę krótszym.

Jako trener polecam klientom udział w grupowym szkoleniu psa. Szkolenie indywidualne traktuję raczej, jako element terapii niepożądanych zachowań lub okazję do doskonalenia precyzji wykonywania poszczególnych komend.

Czytany 9801 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %