wtorek, 04 wrzesień 2012 20:40

Jak nauczyć psa przychodzić na zawołanie?

Napisała 
Jak nauczyć psa przychodzić na zawołanie? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Jeśli twój dorosły pies nie nauczył się przychodzenia na zawołanie, gdy był szczeniakiem, to musisz sporo wysiłku włożyć w to, by wypracować tę komendę.

Psy są zainteresowane światem, innymi psami, ludźmi i wszystkim, co je otacza. Dlatego właściciel może mieć trudność w przekonaniu pupila, że warto reagować na przywołanie.

Zanim rozpoczniemy naukę tej komendy trzeba ustalić, co ma oznaczać polecenie „do mnie”. Ja zwykle radzę moim klientom, by komenda „do mnie” oznaczała „przybiegnij do tego, kto woła i usiądź przed nim dotykając łapami jego stóp”. Dlaczego taka wersja przywołania jest moim zdaniem najlepsza? Bo pies w pozycji siad jest bezpieczny – nie może nagle odbiec ani skakać a inne psy czytają jego dobre intencje, widząc go w tej pozycji. Wykonanie siadu blisko człowieka powoduje, że łatwo zapiąć smycz czy przytrzymać czworonoga za obrożę/szelki. Przez cały okres nauki komendy „do mnie” pies nie powinien biegać luzem. By mógł się wybiegać, na spacerach należy stosować długą linkę treningową (8-15 metrów).

Etap pierwszy – co znaczy „co mnie”
Ćwiczenia rozpoczynamy w spokojnym miejscu – może być w domu lub na zewnątrz, gdzie nie ma innych psów czy ludzi. Do ćwiczeń wykorzystamy wyjątkowo smaczne nagrody.

Naukę zaczynamy niejako „od końca”, najpierw pokazując psu, co oznacza komenda „do mnie”. W tym celu należy odejść od psa na 2-3 kroki, zawołać go „Pikuś, do mnie” i gdy tylko skieruje w naszą stronę swoją głowę, naprowadzić go smaczkiem na pozycję siad tuż przed nami. Gdy pies usiądzie, chwalimy go „Dobry Pikuś” i nagradzamy przysmakiem.

Ćwiczenie powtarzamy wielokrotnie w różnych miejscach. Gdy pies już rozumie polecenie (przybiega i siada), przestajemy naprowadzać go smakołykiem na właściwą pozycję.

Etap drugi – przychodzenie na zawołanie
Gdy pies przychodzi i siada na komendę „do mnie” bez rozproszeń, możemy rozpocząć ćwiczenia w parku, w obecności innych zwierząt czy ludzi. Uwaga! Na tym etapie nie przywołujemy psa od innego psa czy w czasie, gdy jest „zawąchany”. Ćwiczymy wtedy, gdy mamy pewność, że nasz pupil wykona polecenie. Nadal stosujemy atrakcyjne smakołyki w charakterze nagrody. Warto przy tym pamiętać, że po zjedzeniu smakołyka najlepszą nagrodą dla psa będzie możliwość dalszego biegania. Wiele psów wręcz rezygnuje z nagrody w postaci jedzenia, chętnie zaś korzysta z możliwości dalszej zabawy.

Ponieważ na tym etapie ćwiczymy przywołanie z większej odległości należy zwrócić uwagę na ton naszego głosu, gdy wydajemy komendę. Im wyższy, weselszy głos, tym pies chętniej przybiega na zawołanie. Można także zastosować technikę polegającą na zachęcaniu psa do przybiegnięcia przez klepanie się po udach, klaskanie w dłonie i entuzjastyczne okrzyki „dobry Pikuś”, gdy tylko pies skieruje się w naszą stronę.

Etap trzeci – odwołanie od innego psa
Jeśli nasz pies już opanował komendę „do mnie” na tyle, że wie, co ona oznacza i wykonuje ją w także parku, można zacząć przywoływać go od zabawy z innym psem. Ważne! Nie wolno wołać psa podczas aktywnej zabawy – trzeba wyczekać na moment, gdy psy rozglądają się po okolicy. To jest właściwa chwila na zawołanie psa. Zaczynamy od imienia „Pikuś”, gdy pies spojrzy można wydać komendę „do mnie”. To ważne, bo spojrzenie psa na przewodnika zwiększa znacząco szanse, że przybiegnie na zawołanie.

Jeśli tylko pies przybiegnie i usiądzie, można nagrodzić go super smakołykiem lub możliwością kontynuowania zabawy. W trzecim etapie treningu należy przywoływać psa skutecznie i często podczas zabaw z kolegami. W ten sposób należy przekonać go, że poprawna reakcja na komendę „do mnie” bardzo się opłaca – nie dość, że wpadnie do pyska coś pysznego, to jeszcze będzie można się dalej bawić.

Naukę przychodzenia na zawołanie warto kontynuować podczas szkolenia grupowego. Trener podczas zajęć może aranżować sytuacje, w których pies musi wybrać między atrakcyjnym rozpraszaczem a wykonaniem polecenia pana. Podczas samotnych spacerów trudniej zapewnić takie warunki.

Czytany 48976 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %