czwartek, 06 wrzesień 2012 10:11

Skupienie uwagi psa – klucz do sukcesu w tresurze

Napisała 

Rozpoczynając szkolenie psa właściciele rzadko zdają sobie sprawę z tego, że powodzenie ich pracy zależy głównie od tego, czy ich pupil potrafi skupić na nich swoją uwagę.

Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna? Bo bez skupienia uwagi nie da się ćwiczyć posłuszeństwa. Żadna tresura nie może być skuteczna, dopóki pies ignoruje swojego pana.

Pies zawołany po imieniu powinien spojrzeć na przewodnika i czekać na to, co stanie się dalej. Imię podczas ćwiczeń z posłuszeństwa powinno poprzedzać każdą komendę. Bardzo ważne jest używanie do pracy jednego imienia dla psa (unikanie zdrobnień, przezwisk itp.).

Skupianie uwagi zaczynamy od prostego ćwiczenia: wołamy psa po imieniu i gdy ten spojrzy w naszą stronę, nagradzamy go. Warto przy tym użyć klikera, by zaznaczyć dokładnie moment, w którym wzrok pupila pada na naszą twarz. Ćwiczenie należy powtarzać wielokrotnie, w różnych miejscach – w domu, na spacerze, w obecności innych psów i ludzi. Warto zaznaczać i nagradzać także te momenty, w których pies sam na nas spogląda.

Kiedy pies po usłyszeniu swojego imienia automatycznie spogląda w naszą stronę, można przejść do ćwiczenia przedłużającego skupienie uwagi. Wołamy pupila po imieniu, następnie powoli chwalimy: „dooobryyy pieeeseeek” i dopiero wtedy nagradzamy. Stopniowo zaczynamy wprowadzać różnego rodzaju nagrody w zamian za prawidłową reakcję na imię – raz smakołyk, raz głaskanie a czasem tylko pochwała lub zabawa.

Skupienie uwagi na właścicielu jest dla psa trudne, zwłaszcza w obecności innych czworonogów lub w sytuacji, która jest ekscytująca. Także zachowanie właściciela na co dzień może utrudniać prawidłowe wykonywanie tego ćwiczenia. Jeśli opiekun często woła psa bez powodu, gada do niego, głaszcze ot tak sobie i ogólnie rozpieszcza go, pupil może unikać kontaktu z nim. Nadmiar uwagi ze strony właściciela może powodować, że pies nie będzie o nią zabiegał a w ekstremalnych przypadkach wręcz unikał.

Czytany 14807 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %