czwartek, 06 wrzesień 2012 10:24

Jak nauczyć psa komendy siad?

Napisała 

Siad to komenda niezwykle przydatna. Gdy chcemy ostudzić emocje psa, który skacze na powitanie, lub zatrzymać go, gdy pędzi przed siebie, to polecenie jest niezastąpione.

Siad to jedna z łatwiejszych do nauczenia komend. Warto wypracować ją w takim stopniu, by pies wykonywał ją za każdym razem, niezależnie od okoliczności oraz pozostawał w pozycji tak długo, jak to konieczne.

Jak to zrobić? Wystarczy postępować według opisanego tu planu.

1. Zacznij ćwiczenia w domu od wyjaśnienia psu znaczenia komendy siad
Przygotuj ulubione smakołyki psa. Weź jeden do ręki, pokaż psu i poprowadź rękę od jego nosa, nieco w górę, w kierunku ogona. Pies podążając za smakołykiem uniesie głowę i automatycznie ugnie tylne łapy. Wtedy kliknij, pochwal i nagródź psa. Najlepiej, by dźwięk klikera zabrzmiał dokładnie w momencie, gdy pies dotyka pupą podłogi.

Powtarzaj ćwiczenie w różnych miejscach w domu, naprowadzając psa na właściwą pozycję, gdy znajduje się naprzeciwko ciebie, obok czy przy nodze. Jeśli po usłyszeniu komendy siad i wykonaniu przez ciebie lekkiego gestu ze smakołykiem w ręku pies siada, to znaczy, że rozumie znaczenie słowa siad.

2. Ćwicz w różnych sytuacjach w domu – przed wyjściem na spacer, przed podaniem posiłku, w ramach zabawy
Wydawaj polecenie siad w domu tak często, jak często robisz coś z psem. Zanim wyjdziecie na spacer, wykonaj ćwiczenie w przedpokoju przed drzwiami. Jeśli zamierzasz pogłaskać psa lub pobawić się z nim, zacznij od tej prostej komendy. Nagradzaj, nagradzaj, nagradzaj. Początkowo dobrymi smaczkami, z czasem niech nagrodą będzie zabawa albo głaskanie.

3. Ćwicz w parku – zacznij od pomagania
W parku rozpocznij ćwiczenia od naprowadzania smakołykiem i klikania, jak w punkcie pierwszym. Dla psa to, co dzieje się dookoła podczas spaceru, może być tak bardzo ciekawe, że to proste ćwiczenie dobrze opanowane w domu, będzie prawdziwym wyzwaniem w parku.

4. Zwiększaj wymagania – ćwicz bez naprowadzania
Na spacerach można ćwiczyć siad w różnych sytuacjach – przed przejściem przez ulicę, przed zabawą w aportowanie czy szaleństwem z innymi psami. Każda z tych sytuacji jest okazją do ćwiczenia posłuszeństwa a bieganie z innymi lub ganianie piłeczki to doskonała nagroda za dobrze wykonane zadanie.

5. Przedłużaj czas
Najpierw w domu a potem na zewnątrz ćwicz wykonywanie komendy siad tak długo, aż ty zwolnisz psa z ćwiczenia. To ważna umiejętność, bo dzięki niej możesz kontrolować psa, także na odległość.

6. Wykorzystuj siad w różnych sytuacjach
Gdy wchodzisz do domu lub odwiedzają was goście, pies powinien witać się z wchodzącym wykonując siad. Dzięki temu nie plącze się pod nogami, ale też nie prezentuje niepożądanych zachowań, jak skakanie na ludzi. Warto także przyzwyczajać psa do tego, że znajomych spotkanych na ulicy także witamy w siadzie.

Zanim twój pies pobawi się z innymi, może także wykonać ćwiczenie siad. Im dłużej ćwiczycie tę komendę, tym większe wymagania można postawić psu przed tak atrakcyjną nagrodą, jak zabawa. Przedłużaj zatem wykonywanie siadu tak, żeby twój pies poczekał na towarzyszy zabawy i dołączył do nich dopiero za twoim pozwoleniem. Uwaga! W tym ćwiczeniu ważne jest, by psu udało się wytrzymać w pozycji do czasu, gdy go zwolnisz. Dlatego stopniowo zwiększaj wymagania zamiast oczekiwać, że wytrzyma od razu zachęcanie do zabawy przez inne psy.

Wymagaj siadania zawsze przed przechodzeniem przez drzwi, w windzie, przed przejściem dla pieszych. Dzięki temu twój pies będzie bezpieczniejszy a jednocześnie nabierze wprawy w wykonywaniu tej przydatnej komendy.

Czytany 27871 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %