środa, 12 wrzesień 2012 08:20

Jak nauczyć psa komendy ZOSTAW?

Napisała 
Jak nauczyć psa komendy ZOSTAW? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Komenda zostaw jest jedną z najważniejszych. Dzięki niej możemy ocalić pupilowi życie, powstrzymując go, nawet na odległość, przed zjedzeniem czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić.

 

Ćwiczenie komendy ZOSTAW należy podzielić na kilka etapów. Warunkiem przejścia do kolejnego jest wypełnienie w 100% założeń danego etapu. Podczas wszystkich ćwiczeń najważniejszym zadaniem przewodnika jest nie dopuszczenie do tego, żeby pies zjadł zakazany smakołyk.

Etap I – rezygnacja ze smakołyka w ręce

Przygotuj dwa rodzaje smakołyków dla psa – bardziej i mniej atrakcyjne. Na otwartej dłoni połóż mniej atrakcyjny smakołyk i pokaż go psu. Gdy ten zainteresuje się smaczkiem, powiedz „Pikuś, ZOSTAW”. Jeśli pies odwróci głowę od smakołyka, kliknij i daj mu lepszą nagrodę. Jeśli jednak pies natarczywie próbuje wziąć zakazany smaczek z twojej ręki, zamknij dłoń. Uwaga!  W tym ćwiczeniu nie wolno zabierać ręki od psa. Dłoń powinna być nieruchomo.

Ćwicz w sesjach po kilka (3-5) powtórzeń ćwiczenia ZOSTAW. Następnie przejdź do innych ćwiczeń z posłuszeństwa.

Ten etap ćwiczeń można zakończyć, gdy pies po usłyszeniu „Pikuś zostaw” odwraca głowę od smakołyka znajdującego się w naszej dłoni. Zanim przejdziemy do etapu drugiego powinniśmy przeprowadzić kilka (2-3) sesji z psem, w których nie będzie konieczności zamykania dłoni po komendzie zostaw.

Etap II – rezygnacja ze smakołyka na podłodze

Podobnie jak na etapie pierwszym będziemy ćwiczyć używając dwóch rodzajów smakołyków. Mniej atrakcyjny połóż na podłodze tak, żeby pies go widział i powiedz „Pikus, ZOSTAW”. Tym razem smakołyk należy asekurować stopą tak, żeby w razie czego przydepnąć go, uniemożliwiając jego zjedzenie psu. Jeśli pies po komendzie „Pikus, ZOSTAW” odwróci głowę od smakołyka, należy kliknąć i nagrodzić go lepszym przysmakiem.

Ćwicz w sesjach po kilka (3-5) powtórzeń tego ćwiczenia. Możesz od czasu do czasu wracać do ćwiczenia ze smakołykiem w dłoni, jak w etapie pierwszym.

Ten etap ćwiczeń można zakończyć, gdy pies reaguje na komendę „ZOSTAW” odwróceniem głowy od smakołyka. Do kolejnego etapu można przejść, gdy w kilku sesjach nie będzie potrzeby asekurowania smakołyka na podłodze stopą.

Etap III – rezygnacja ze smakołyka w ruchu

Przygotuj dla psa ścieżkę z wyłożonymi co kilka kroków smakołykami. Przechodząc z psem między nimi za każdym razem, gdy podejdziesz do kolejnego powiedz „Pikuś, ZOSTAW”. Gdy pies odwróci głowę od zakazanego smaczka, kliknij i nagródź go lepszym smakołykiem. Na tym etapie można asekurować psa smyczą lub przykrywać zakazany smaczek stopą. Ważne jest, by psu nie udało się go zjeść, po usłyszeniu komendy ZOSTAW.

Etap IV – zakazane smakołyki z nieba

Na tym etapie idąc z psem od czasu do czasu upuść smaczek i powiedz psu „Pikuś, ZOSTAW”. Za odwrócenie głowy od smaczka, który właśnie upadł nagródź psa lepszym smakołykiem.

Jeśli pies dobrze reaguje w sytuacji, gdy kusimy go mało atrakcyjnym smakołykiem i odwraca głowę od niego po komendzie „ZOSTAW” można przejść do trudniejszych ćwiczeń. W charakterze przynęty można zacząć stosować coraz bardziej atrakcyjne smaczki, przechodząc ponownie od etapu pierwszego do czwartego. Nagrody w tych ćwiczeniach mogą być bardziej zbliżone do smakołyków, którymi kusimy psa.

Na tym etapie można zacząć nagradzać psa za rezygnację ze smakołyka, czym innym niż lepszym smakołykiem np. zabawą (jeśli pies wyżej ceni zabawę niż jedzenie) lub głaskaniem (jeśli to jest najcenniejsza nagroda dla psa).

Komendę ZOSTAW należy ćwiczyć regularnie. W szczególności ćwiczenia z etapów trzeciego i czwartego. Ważne, by do zakazania używać zawsze tej samej komendy, a podczas ćwiczeń zadbać o to, by psu nie udało się zjeść zabronionego smaczka.

Czytany 25225 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %