środa, 12 wrzesień 2012 10:16

Jak nauczyć psa komendy waruj?

Napisała 
Jak nauczyć psa komendy waruj? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Komenda WARUJ może być przydatna, gdy chcemy, by nasz pies znalazł się w bezpiecznej pozycji lub uspokoił swoje emocje. W psim języku przypadanie do ziemi jest jednym z sygnałów uspokajających, więc umiejętność warowania można wykorzystać także, gdy nasz pies zbyt energicznie wita się ze swoim pobratymcem.

Z leżenia na ziemi trudniej jest wykonywać skoki, w szczególności skakanie na ludzi – warowanie może być przydatne podczas powitania z gośćmi, czy domownikami.

Zacznij od warowania w domu - naprowadzaj smaczkiem

Pierwsze ćwiczenia z warowania warto przeprowadzić w domu. Tu nic psa nie rozprasza, on sam czuje się raczej bezpiecznie, więc będzie mu łatwiej wykonać to ćwiczenie. Przygotuj smakołyki i kliker. Przed rozpoczęciem właściwego ćwiczenia naprowadź psa na pozycję siad, ale bez wydawania komendy (to ważne, bo jeśli będziesz ćwiczył siad, a następnie waruj, używając komendy siad, może się zdarzyć, że pies zacznie powtarzać tę sekwencję zachowań po komendzie siad). Następnie powiedz WARUJ i poprowadź smakołyk od psiego nosa, pionowo do podłogi, między łapy psa. Gdy pies zegnie się w łuk, podążając za twoją ręką, pociągnij smakołyk po podłodze, bardzo powoli tak, by pies wyprostował przednie łapki przed sobą. Gdy tylko jego brzuch dotknie podłogi kliknij i wydaj nagrodę.

Uwaga! Jeśli poprowadzisz smakołyk od psiego nosa nie między łapy, a choćby nieco w przód, to prawdopodobnie pies wstanie, bo łatwiej mu będzie unieść zad niż schylić głowę podążając za smakołykiem. Jeśli smakołyk po podłodze pociągniesz zbyt szybko pies może zrezygnować z podążania za nim lub także podnieść się, próbując go dogonić.

Naprowadzaj pustą dłonią

Gdy pies naprowadzony smakołykiem sprawnie wykonuje polecenie waruj, zacznij naprowadzać go pustą dłonią. To ważne, bo dzięki temu nauczysz go pozostawania w pozycji waruj, gdy ty wyprostujesz się i sięgniesz po smakołyk. Na tym etapie staraj się naprowadzać psa dłonią, a nie całym ciałem. Twoje nogi powinny być proste, jeśli trzeba możesz wykonać lekki skłon, sięgając dłonią do podłogi. Z czasem gest naprowadzania powinien być coraz bardziej oszczędny.

Ćwicz warowanie bez naprowadzania w domu

Jeśli pies waruje naprowadzany dłonią lub smakołykiem, możesz rozpocząć ćwiczenia bez naprowadzania, na samą komendę słowną. Po wydaniu polecenia poczekaj, aż pies wykona ćwiczenie, wtedy kliknij i nagródź go. Jeśli jednak nie rozumie polecenia słownego, możesz po chwili naprowadzić go samą dłonią.

Warowanie z pozycji stojącej

Jeśli pies bez problemu wykonuje komendę waruj z siadu, możesz zacząć ćwiczenia z pozycji stojącej. Warto przy tym cofnąć się do etapu naprowadzania smakołykiem – dzięki temu pies szybciej nauczy się warować.

Warowanie w różnych miejscach

Ćwicz warowanie w różnych pomieszczeniach w domu, ale też w różnych pozycjach względem ciebie. Pies powinien wykonywać to ćwiczenie w pozycji naprzeciwko przewodnika, ale też obok niego, przy lewej nodze. W domu można także ćwiczyć warowanie na posłanku lub w innym wskazanym przez przewodnika miejscu.

Ćwicz w parku

Umiejętność warowania należy doskonalić także na spacerach. Rozpocznij od ćwiczeń w zacisznym miejscu w parku, gdzie nie ma innych psów i obcych ludzi. Ponieważ samo środowisko jest dla psa czynnikiem rozpraszającym rozpocznij od etapu naprowadzania smakołykiem z pozycji siad. Gdy skutecznie nauczysz psa wykonywania komendy waruj w parku, bez rozproszeń w postaci innych psów i bez naprowadzania, możesz zacząć ćwiczenia bardziej zaawansowane. Poproś psa, by zawarował, zanim rozpocznie zabawę z innymi psami. Podczas zabawy w aportowanie możesz także doskonalić umiejętność warowania, ćwicząc tę komendę zanim rzucisz piłkę, czy koziołek.

Przedłużaj czas w warowaniu

Gdy pies potrafi wykonywać polecenie waruj w różnych sytuacjach i miejscach, warto nauczyć go, że komenda obowiązuje do czasu, gdy polecisz mu robić coś innego lub zwolnisz go z ćwiczenia. Poproś psa, by zawarował, a następnie policz do 3, chwaląc za utrzymanie pozycji: DOOOBRYYY PIES. Powiedz OK. i zaproponuj psu smakołyk tak, żeby musiał się podnieść, by go zjeść. Podczas kolejnych powtórzeń ćwiczenia waruj, zmieniaj czas raz licząc do 10, a innym razem do 5, tak, by pies nigdy nie mógł przewidzieć, kiedy go zwolnisz.

Ćwicz na zajęciach grupowych

Warto udać się za grupowe szkolenie psów, by doskonalić umiejętność warowania. Podczas zajęć pies uczy się wykonywać komendę waruj w obecności kilku psów i obcych ludzi. Dzięki temu szybciej opanuje tę umiejętność w stopniu umożliwiającym wykorzystanie jej w codziennym życiu.

Czytany 25993 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %