środa, 03 październik 2012 10:50

Jak nauczyć psa komendy Puść/Oddaj?

Napisała 
Jak nauczyć psa komendy Puść/Oddaj? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Oddawanie przedmiotów na rozkaz jest jedną z ważniejszych umiejętności psa. W sytuacji, gdy nasz pupil bierze do pyska coś czego nie powinien lub w trakcie zabawy chcemy, by grzecznie podawał nam zabawki do ręki. Aby nauczyć skutecznie puszczania/oddawania przedmiotów najlepiej zrobić to w trakcie zabawy.

Niektórzy właściciele uczą swoje psy dwóch komend: oddaj – oznaczającej, że przedmiot trzymany w pysku ma się znaleźć w dłoni przewodnika oraz puść – oznaczającej, że przedmiot trzymany w pysku ma się znaleźć na ziemi u stóp człowieka. W tym artykule zajmiemy się wersją tego ćwiczenia z oddawaniem przedmiotu do ręki przewodnika.

Rozpoczynamy naukę od gry w PUŚĆ i ŁAP. W tym celu należy przygotować zabawkę do zabawy w przeciąganie – może to być gruby sznur lub piłka na sznurku lub inna zabawka z uchwytem. Przesuwając zabawkę w kierunku od psa, lekko nią potrząsając, wołamy wysokim, zabawowym tonem ŁAP. Ważne jest, by zabawka znajdowała się w miarę blisko ziemi, tak by nie prowokować psa do skakania podczas tej zabawy. Jeśli nasz czworonóg nie interesuje się zabawką, możemy pobawić się chwilę sami, wydając dźwięki zachęcające do zabawy.

Gdy zabawka znajdzie się już w pysku psa chwilę się z nim przeciągamy, chwaląc za to, że trzyma ją w pysku. Gdy chcemy wprowadzić komendę PUŚĆ, najpierw zatrzymujemy zabawkę. Dobrze jest chwycić ją dwoma rękoma i przytrzymać blisko własnej nogi, tak, żeby psu nie udało się jej poruszać jak podczas fazy ŁAP. Gdy zabawka jest nieruchoma mówimy „Pikuś, PUŚĆ” i czekamy, aż pies puści zabawkę. W tym momencie najlepszą nagrodą będzie ponowne zachęcenie psa do złapania zabawki, poruszając nią i wołając wesoło ŁAP. Gdyby unieruchomienie zabawki oraz wydanie komendy PUŚĆ nie poskutkowało możemy pokazać psu smakołyk, ale nagrodą za puszczenie zabawki nadal będzie kolejna sesja ŁAP.

Podczas zabawy w ŁAP i PUŚĆ skutecznie uczymy psa puszczania przedmiotów pod warunkiem, że:

- podczas przeciągania nie dopuszczamy do zbyt dużej ekscytacji psa (jeśli pies zaczyna warczeć lub unosić fafle, to znaczy, że przekroczyliśmy dopuszczalną granicę)

- nigdy nie kończymy gry ŁAP i PUŚĆ na komendzie PUŚĆ – zawsze ostatnim etapem tej zabawy musi być faza ŁAP (w tej fazie, jeśli nie dopuścimy do złapania zabawki przez psa możemy zakończyć zabawę, a zwierzak nie straci motywacji do tego rodzaju zabawy)

- stale używamy tego samego słowa oznaczającego PUŚĆ, jako komendy na to zachowanie.

Komendę PUŚĆ można utrwalać podczas zabawy w aportowanie np. piłki. Jeśli pomimo regularnej zabawy w ŁAP i PUŚĆ pies nie oddaje piłki, można wprowadzić komendę PUŚĆ używając dwóch piłek podczas zabawy. W tej wersji ćwiczeń nagrodą za puszczenie jednej piłki jest rzucenie drugiej.

Podczas nauki komendy PUŚĆ należy rozsądnie używać smakołyków. Nigdy nie powinny one być używane w charakterze łapówki. Nagroda w postaci smakołyka jest najczęściej mniej wartościowa dla psa niż dalsza zabawa przedmiotem, który pies oddał lub ewentualnie innym, bardziej atrakcyjnym.

Czytany 28210 razy
Więcej w tej kategorii: « Jak nauczyć psa komendy waruj?

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %