piątek, 27 lipiec 2012 14:01

Szczenię – wychowanie i szkolenie

Napisała 
Szczenię – wychowanie i szkolenie Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Każdy świeżo upieczony właściciel szczenięcia od pierwszego dnia cieszy się jego rozwojem, tym że mały szybko się uczy, rośnie, zmienia się z dnia na dzień. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jakie ogromne znaczenie ma pierwszy okres życia psa dla całej jego przyszłości. Szczęśliwie coraz więcej osób, poszukuje informacji o tym, jak wychować swoje szczenię i kiedy rozpocząć jego szkolenie.

Jeśli właściciel o rozwoju swojego pupila pomyśli chwilę, zanim jeszcze maluch pojawi się w domu, tym łatwiej i lepiej wychowa swojego psa na zrównoważonego, dobrego towarzysza na całe życie.

 

Wychowanie szczeniaka przez właściciela zaczyna się w momencie, gdy wybieramy pupila z miotu. Psy rozwijają  się bardzo szybko, dlatego niemal każda chwila, drobne wydarzenie w życiu młodziaka może mieć ogromny wpływ na jego przyszłe reakcje i zachowania. W nowym domu od pierwszego dnia szczenię chłonie całym sobą, co mu wolno, a czego nie, jakie zasady obowiązują w domu. Domownicy często nieświadomie uczą psa zachowań, które u szczeniaka są może i zabawne lub miłe, ale u dorosłego psa na pewno staną się kłopotem. Przykładem takiego zachowanie jest skakanie na ludzi. Szczeniak robi to chętnie, bo jeszcze w gnieździe witał w ten sposób matkę, domagając się jedzenia. W domu, nowi państwo początkowo po wejściu cieszą się interpretując skakanie na siebie, jako radość psa z ich powrotu do domu. W ten sposób odruch skakania na ludzi wzmacnia się z każdym dniem. Jeśli szczeniak jest przedstawicielem dużej rasy, zwykle właściciele już po kilku tygodniach orientują się, że takie powitania są niemiłe. Psu zaś bardzo trudno zrozumieć, dlaczego nagle tradycyjne powitanie przestało się ukochanym ludziom podobać.

 

Z drugiej strony właściciele często nie wykorzystują  dobrze początkowego okresu życia szczeniaka. Pierwsze tygodnie życia, gdy pies jest niezwykle otwarty na nowe doświadczenia powinien być  poświęcony poznawaniu świata. Poczynając od różnych zjawisk –  ruchu ulicznego, poprzez różnych ludzi – dzieci, starszych, mundurowych, aż po różne stworzenia – koty, inne psy, konie, czy całkiem dzikie zwierzęta a także nietypowe miejsca –  tłoczne ulice, dworce kolejowe, czy lotniska. Te wczesne doświadczenia, odpowiednio zaplanowane pomogą psu rozwinąć dobrze umiejętność radzenia sobie w nowych, trudnych, czy stresujących sytuacjach.

 

Radość z posiadania szczenięcia często skłania właścicieli do uczenia malucha pierwszych komend. Niestety często pokutuje mit, że „prawdziwe szkolenie” należy rozpocząć po przekroczeniu przez psa magicznej granicy wieku. Nikt, co prawda dobrze nie wie, jaki to wiek, ale często ludzie czekają z rozpoczęciem nauki do czasu, aż pies dojrzeje. Tymczasem szczeniak uczy się  o wiele szybciej niż pies dorosły. Nie ma też utrwalonych złych nawyków, które trzeba byłoby eliminować podczas zajęć. Dlatego szkolenie należy rozpocząć… pierwszego dnia, a na zajęcia grupowe zgłosić się tak szybko, jak tylko to możliwe. Posłuszeństwo w domowej kuchni to za mało. Pies powinien od początku uczyć się pracować w obcym środowisku, w obecności innych psów.

 

Wychowanie i szkolenie szczeniaka to ciężka praca. Zajęcie na 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Właściciel, który mądrze wykorzysta okres szczenięctwa będzie potem przez długie lata korzystał  z włożonego wysiłku, ciesząc się towarzystwem zrównoważonego, mądrego przyjaciela.

Czytany 24217 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %