niedziela, 12 sierpień 2012 19:48

Chcemy szczeniaka – jak wybrać rasę psa?

Napisała 

Decyzja o posiadaniu psa jest poważnym krokiem. Zwierzę nie jest rzeczą. To żywa istota, która odczuwa emocje, ma swoje potrzeby i jest wrażliwa na to, co dzieje się w jej otoczeniu. Psy różnych ras żyją przeciętnie od kilku do kilkunastu, a nawet dwudziestu lat.

Dlatego rozważając zakup szczenięcia trzeba dobrze przygotować się do podjęcia właściwej decyzji. Nasz słodki szczeniak spędzi z nami długie lata i może całkowicie odmienić nasze życie. Jeśli odpowiednio wybierzemy rasę psa, nasz pupil będzie przyjacielem i towarzyszem, który wzbogaci nasze życie. Jeśli jednak na tym etapie popełnimy błąd, pies może stać się dla nas utrapieniem na długi czas.

Rozważając, jaka rasa będzie najlepiej odpowiadać naszej rodzinie trzeba kierować się nie tylko względami estetycznymi. Wielkość psa, rodzaj sierści, wygląd są ważne, ale równie istotne jest, jaki charakter będzie miał nasz pupil. Trzeba wziąć pod uwagę, jak wiele czasu możemy poświęcić na wychowanie i szkolenie zwierzaka oraz na opiekę nad nim, gdy dorośnie. Rodziny, które nie mogą poświęcić kilku miesięcy na prawidłową socjalizację i wychowanie szczenięcia mogą rozważyć zakup lub przygarnięcie psa dorosłego. Trzeba przy tym pamiętać, że dorosłe zwierzę ma już ukształtowany charakter i proces adaptacji także wymaga nieco wysiłku.

Kupując szczenię zawsze należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Warunki, w jakich przebywa ciężarna suczka, pierwsze doświadczenia szczenięcia po narodzinach wpływają na całe życie psa. Dlatego wybór hodowcy to ważna decyzja. Rodowód to nie tylko papier umożliwiający udział w wystawach, to przede wszystkim rodzaj gwarancji dla właściciela, że wybrane szczenię będzie odpowiadało wzorcowi rasy. To zaś pozwala dobrze dopasować przyszłego pupila do możliwości, potrzeb i gustów domowników.

W Polskim Internecie dostępne są różne wyszukiwarki ras. Można potraktować je, jako podpowiedź przy wyborze. Jedna z nich, przygotowana przez redakcję miesięcznika Przyjaciel Pies (http://pies.pl/ankieta.php) , wymaga wypełnienia krótkiej ankiety. Po udzieleniu odpowiedzi na 13 pytań, system proponuje nam kilka ras do wyboru. Podobne narzędzie znajdziemy też na portalu podajlape.pl (http://www.podajlape.pl/dogselector.php). Bardziej szczegółową wyszukiwarkę ras można znaleźć w wersji angielskojęzycznej (http://www.selectsmart.com/dog/). Po wypełnieniu ankiety złożonej z 20 pytań użytkownik otrzymuje długą listę ras, z informacją na ile jej wzorzec jest zgodny z wymienionymi w ankiecie oczekiwaniami i priorytetami.

Przy wyborze rasy należy wziąć pod uwagę:
- wielkość psa
- wielkość naszego mieszkania/domu/ogrodu
- rodzaj sierści
- charakter psa (towarzyskość, odwagę, obronność, pewność siebie, podatność na szkolenie, nastawienie do obcych ludzi i psów)
- podatność na choroby
- średnią długość życia
- potrzeby psa (ilość i rodzaj ruchu, potrzebę pracy z człowiekiem, eksploracji środowiska, ilość jedzenia)
- koszty utrzymania psa

Po wstępnym wyborze rasy warto poświęcić trochę czasu na poznanie jej przedstawicieli. Wizyty na kilku wystawach, rozmowy z hodowcami i właścicielami, pozwolą lepiej zorientować się w predyspozycjach, charakterze i potrzebach wybranej rasy. Dobrze jest poprosić właściciela psa wybranej rasy o możliwość wzięcia udziału w spacerze, szkoleniu, czy zabawie z nim. Tego rodzaju przygotowanie jest polecane zwłaszcza dzieciom, które mogą dzięki temu bliżej poznać obowiązki, jakie ciążą na właścicielu.

Przed zakupem szczenięcia dobrze jest skonsultować swój wybór z weterynarzem. Psy rasowe zwykle są regularnie badane i leczone przez właścicieli. Dzięki temu lekarze dysponują statystykami dotyczącymi chorób, na które podatne są poszczególne rasy. W założeniu hodowla psów rasowych powinna zmierzać w kierunku eliminowania osobników obciążonych genetycznie z procesu reprodukcji. W praktyce o ten aspekt dbają jedynie renomowane hodowle. Konsultacja z weterynarzem może pomóc w kolejnym etapie wyboru psa – gdy będziemy decydować o wyborze hodowli, z której kupimy szczenię.

Dobierając rasę psa trzeba przekonać się, że nasz wybór odpowiada naszym przyzwyczajeniom i możliwościom. Posiadanie psa to wielka odpowiedzialność, ale jeśli właściwie go wybierzemy także ogromna przyjemność.

Czytany 18637 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %