wtorek, 04 wrzesień 2012 21:54

Jak nauczyć szczeniaka przychodzenia na zawołanie?

Napisała 
Jak nauczyć szczeniaka przychodzenia na zawołanie? Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Mała słodka kulka, która kręci się po naszym domu, szybko przyswaja nowe umiejętności. Pierwsze dni po przybyciu szczeniaka to najlepszy czas na rozpoczęcie nauki przywołania.

Zwykle trwa jeszcze okres kwarantanny, zatem nie wychodzimy z maluchem na spacery, chyba że do ogródka, do którego nie mają dostępu inne psy. Możemy jednak ćwiczyć w domu, w różnych miejscach. Jeśli szczeniak zna już swoje imię, możemy rozpocząć naukę przywołania.

Etap pierwszy – szczeniak podąża za nami
Gdy zamierzasz pogłaskać psa lub podczas zabawy z nim, oddal się od malucha na 2-3 kroki i zawołaj „Pikuś, do mnie”. Możesz przy tym zachęcić szczeniaka do przyjścia zabawką lub smakołykiem trzymanym w dłoni. Gdy tylko piesek znajdzie się przy twoich stopach, nagródź go (zabawą lub smakołykiem) i pochwal „Dobry Pikuś”. Po chwili powtórz ćwiczenie – zrób trzy, cztery kroki w tył i wołaj szczeniaka „Pikuś, do mnie”.

Ćwiczenie powtarzaj w różnych miejscach w domu czy w ogródku. Gdy zaczniesz wychodzić na spacery po kwarantannie, wykonuj je także na zewnątrz.

Etap drugi – szczeniak przychodzi i siada przed nami
Przywołanie dobrze jest wypracować tak, żeby pies przychodził i siadał przed nami. Dzięki temu będzie można łatwo przypiąć mu smycz lub przytrzymać go przez chwilę.

Ćwiczenie tego etapu rozpocznij od kilku powtórzeń wersji z pierwszego etapu. Następnie przy kolejnym przywołaniu zanim nagrodzisz psa, naprowadź go na pozycję siad. Odejdź od psa na kilka kroków i powtórz ćwiczenie naprowadzając na siad. Ważne jest, by szczeniak siadał jak najbliżej ciebie.

Etap trzeci – szczeniak wykonuje polecenie „do mnie”
Gdy maluch już sam zaczyna siadać po przywołaniu „Pikuś, do mnie”, przestań go naprowadzać. Natomiast zawsze go nagradzaj, gdy podbiegnie do ciebie po tej komendzie. Ważne jest, by wołać szczeniaka na tym etapie z różnych miejsc a także w sytuacjach, gdy mały cię nie widzi (np. z innego pokoju).

Nagrody po komendzie „do mnie” powinny być różne: raz smakołyk, raz zabawa a jeśli szczeniak lubi pieszczoty – również głaskanie.

Powyższe ćwiczenia można prowadzić samodzielnie w domu. Warto jednak przećwiczyć je także w grupie innych szczeniąt podczas zajęć psiego przedszkola. Dzięki temu umiejętność przychodzenia na zawołanie może być u szczeniaka wypracowana na satysfakcjonującym poziomie. Maluch w przedszkolu nauczy się wracać na zawołanie także wtedy, gdy dzieje się coś szczególnie dla niego ciekawego, przede wszystkim podczas zabawy z innymi pieskami.

Rozpoczęcie nauki przywołania, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem, jest bardzo ważne. Na etapie dojrzewania, w wieku około 6-8 miesięcy (w zależności od wielkości/rasy psa) każdy szczeniak przechodzi etap badania świata „na własną łapę”. Właściciele, którzy poświęcili dość czasu na naukę przywołania, gdy pies był jeszcze maleńki, zbierają owoce swojej pracy właśnie w tym czasie. Owszem, dojrzewający pies będzie próbował ignorować komendę „do mnie”, ale konsekwentne jej stosowanie, właściwe motywowanie psiaka oraz cierpliwość, ułatwiają przetrwanie tego trudnego okresu.

Czytany 37166 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %