środa, 03 październik 2012 11:36

Szkolenie szczeniaka – podstawa dobrego wychowania psa

Napisała 
Szkolenie szczeniaka – podstawa dobrego wychowania psa Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Wielu właścicieli szczeniąt zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie szkolenia psa. Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale szkolenie psa rozpoczyna się… w dniu jego narodzin. W okresie szczenięcym proces uczenia się przebiega niezwykle intensywnie. Młody psiak uczy się każdego dnia i jeśli człowiek nie kieruje tym procesem świadomie, efekt może być opłakany.

Zanim szczeniak trafi do właściciela

Szkolony jest przez matkę, rodzeństwo i hodowcę. Na tym etapie nauki młodziak dowiaduje się, że jest psem. Uczy się, jak kontrolować swoje szczęki, jak nawiązywać relacje z rodzeństwem. W dobrej hodowli zdobywa pierwsze doświadczenia w kontaktach z ludźmi. Uczy się szybko i naukę zapamiętuje na zawsze. Dlatego pochodzenie szczenięcia ma ogromne znaczenie dla całego jego życia.

Przedszkole dla szczeniąt

Gdy szczenię zabierane jest od matki i trafia do domu powinno przejść intensywne szkolenie w przedszkolu. Zwykle trwa jeszcze okres kwarantanny, dlatego zajęcia psiego przedszkola powinny odbywać się w pomieszczeniu. Ogranicza to ryzyko zarażenia chorobą zakaźna, choć trzeba podkreślić, że nadal ono istnieje. Niestety okres kwarantanny to czas, w którym szczeniak potrzebuje bardzo wielu bodźców, szczególnie pozytywnych, które nauczą go jak radzić sobie w świecie. Przedszkole dla szczeniąt w sali jest kompromisem pomiędzy ryzykiem zachorowania na śmiertelną chorobę zakaźna, a ryzykiem wychowania niezrównoważonego psa, z którym trudno będzie żyć przez kilkanaście lat.

Socjalizacja – szkolenie z umiejętności „miękkich”

W przedszkolu dla szczeniąt zwykle największy nacisk kładziony jest przez trenerów na zdobywanie przez szczeniaki umiejętności radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Na zajęciach psy mają okazję zmierzyć się z różnymi wyzwaniami. Spotykają dziwne przedmioty, obcych ludzi, inne psy. Wszystkie te doświadczenia kojarzone są z przyjemnością i zabawą. Dzięki temu, absolwenci przedszkola dla szczeniąt rzadziej przejawiają problemy z zachowaniem w życiu dorosłym.

Proces socjalizacji wymaga także zaangażowania i różnych aktywności ze strony domowników. W tym czasie szczeniak powinien poznać jak najwięcej różnych ludzi, zwierząt, środków transportu, hałasów i zjawisk, z którymi może spotkać się w dorosłym życiu.

Szkolenie z posłuszeństwa

Ponieważ szczeniak uczy się bardzo szybko, warto już od samego początku uczyć go podstawowych zachowań takich jak: siad, waruj, do mnie, grzeczne chodzenie na smyczy. Skupianie uwagi na właścicielu to podstawa wszelkich ćwiczeń, ale też ważna umiejętność ułatwiająca opanowanie emocji, gdy psiak już dorośnie. Szkolenie z posłuszeństwa warto rozpocząć, gdy tylko 7-8 tygodniowy szczeniak przekroczy progi naszego domu. W tym czasie nauka powinna odbywać się przez zabawę, zaś ćwiczenia warto organizować w krótkich sesjach. Należy w szkoleniu wykorzystać metody oparte o nagradzanie pożądanych zachowań. Dzięki temu szczeniak nie straci motywacji do współpracy z człowiekiem.

Zasady domowe

Od pierwszego dnia pobytu szczeniaka w domu należy ustalić i wprowadzić w życie reguły, które będą obowiązywały dorosłego psa. Jeśli nasz maluch jest przedstawicielem dużej rasy, należy szczególnie zastanowić się nad tym czy:

- gdy dorośnie będzie mógł spać na kanapie?

- gdy dorośnie będzie miło witać się z nim, gdy jego przednie łapy będą oparte o nasze… ramiona?

- gdy dorośnie będzie mógł zjadać nasze jedzenie ze stołu?

Warto wyobrazić sobie choćby matkę naszego szczeniaka w opisanych powyżej sytuacjach. Jeśli chcemy, by pies był w naszej rodzinie szczęśliwy, powinniśmy wprowadzić jasne zasady, których wszyscy domownicy będą konsekwentnie przestrzegać.

Szkolenie szczeniaka należy rozpocząć jak najwcześniej. Efekty nauki w tym okresie są niezwykle trwałe.

Czytany 11193 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %