wtorek, 06 listopad 2012 11:56

Jak nauczyć szczenię zachowania czystości w domu?

Napisała 

 

Nauka czystości to jeden z ważniejszych etapów wychowania szczenięcia. Sposób, w jaki przekonujemy psa, że lepiej załatwiać potrzeby fizjologiczne na dworze niż w domu wpływa zarówno na relacje psa z właścicielem, jak i na jego podatność na trening ogólny.

Przepis na naukę czystości jest bardzo prosty:

1. Jeśli nie masz ogródka, do którego nie mają dostępu inne zwierzęta (psy i koty) przygotuj miejsce w domu, w którym szczenię będzie mogło się załatwiać w okresie kwarantanny oraz nauki czystości.

2. Kup środki czystości, które skutecznie usuwają zapach moczu i kału. Ściereczkę lub mopa oraz wiaderko z wodą miej zawsze przygotowane.

3. Karm szczenię o stałych porach.

4. Prowadź malucha w przygotowane miejsce po każdej drzemce, gdy tylko się obudzi. Zwykle zrobi od razu siusiu – jeśli we właściwym miejscu daj mu smakołyk i pochwal serdecznie.

5. Prowadź szczeniaka na przygotowane miejsce po każdym posiłku – powinien zrobić siusiu mniej więcej do 15 minut po jedzeniu. Pochwal serdecznie i nagródź, gdy załatwi się tam.

6. Szczeniak robi kupę w stałym odstępie czasu po jedzeniu – przez pierwsze dni obserwuj ile potrzebuje czasu. Potem prowadź go w wyznaczone miejsce chwilę przed spodziewanym wypróżnieniem. Nagradzaj zawsze, gdy załatwi się tam, gdzie powinien.

7. Jeśli maluch bawi się intensywnie lub jest podekscytowany czyimś wejściem do domu obserwuj go uważnie i jeśli będzie przygotowywał się do siusiania, zaprowadź go na wyznaczone miejsce. Pochwal i nagródź, gdy zrobi chociaż małe siusiu w tym miejscu.

8. Szczenię do 4-5 miesiąca życia raczej nie prześpi całej nocy bez siusiania. Spróbuj wyłapać moment jego przebudzania się i nastawiaj budzik 5 minut przed godziną, o której zwykle wstaje w tym celu. Prowadź go w wyznaczone miejsce i nagradzaj, jeśli się tam załatwi.

9. NIGDY NIE KARĆ SZCZENIAKA GDY ZAŁATWI SIĘ W DOMU. Posprzątaj spokojnie, używając przygotowanych wcześniej środków, ignorując szczeniaka.

10. Gdy minie okres kwarantanny staraj się wychodzić z psem na dwór tak często, jak często załatwiał się w domu przestrzegając wymienionych wyżej zasad.

11. Na spacerach na zewnątrz stosuj zasadę: najpierw kupa, potem spacer. Oznacza to, że zabawy i ćwiczenia z posłuszeństwa na spacerach odbywają się dopiero, gdy maluch się załatwi.

12. Czas potrzebny do opanowania zachowania czystości w domu jest sprawą indywidualną każdego szczeniaka. Z obserwacji wynika, że psy większych ras potrzebują go więcej. Nieco trudniej jest nauczyć samca nie sikania w domu, gdyż one po prostu siusiają częściej niż suczki, więc trudniej je „upilnować”.

Najważniejszą zasadą obowiązującą podczas treningu jest ta, która mówi o nie karceniu szczeniaka, gdy załatwi się nie tam, gdzie trzeba. Dlaczego? Bo skutki uboczne uderzania gazetą, czy wkładania pyszczka w odchody (swoją drogą co za obrzydliwy pomysł!) mogą być opłakane. Wystraszone podczas załatwiania się szczenię może zacząć bać się załatwiać w obecności właścicieli lub ludzi w ogóle. W starszym wieku może okazać się, że maluch nie chce w ogóle siusiać na dworze, w szczególności na smyczy, bo odległość od pana jest zbyt mała. To, którego pyszczek jest wkładany w mocz może zacząć zjadać swoje odchody. Jeśli natomiast maluch ma silny charakter może zdarzyć się, że zacznie załatwiać się w domu, by pobudzić aktywność swoich właścicieli. W sytuacji, gdy w domu wieje nudą – państwo czytają gazetę, oglądają tv lub zajmują się komputerem - szczenię wybiega na środek pokoju i tam się załatwi, by… spowodować zamieszanie w postaci sprzątania, a niech by i nawet karcenia (w końcu karcąc psa także poświęcamy mu naszą uwagę).

W treningu czystości ważna jest konsekwencja. Po pierwsze trzeba pilnować zegarka – szczenię karmione o stałych porach karmą wysokiej jakości, przeznaczoną dla szczeniąt, załatwia się zwykle także o stałych godzinach. Przez pierwsze dni należy malucha poobserwować, a potem już tylko pilnować, by znalazł się we właściwym miejscu, gdy przychodzi czas na siusiu lub kupę. Nagradzanie smakołykiem i pochwały za załatwianie się w wyznaczonym miejscu w domu, a po kwarantannie na dworzu, jest czytelnym sygnałem dla psa, że to się bardziej opłaca niż „robienie gdzie popadnie”. Na pierwszych spacerach trzeba psiaka uczyć, że wszystkie przyjemności spacerowe zaczynają się, gdy tylko on zrobi co trzeba. Dzięki temu pies nie będzie próbował przedłużyć spaceru powstrzymując się od załatwienia się.

Szczeniaki zwykle na naukę czystości potrzebują kilku tygodni. Około piątego miesiąca życia maluch częściej załatwia się na zewnątrz, ale aż do roku mogą zdarzać się wpadki w domu. Około szóstego- siódmego miesiąca życia pies powinien przesypiać całą noc, a w ciągu dnia wytrzymać bez spaceru do 6 godzin. Jeśli w tym wieku, mimo stosowania się do wymienionych wyżej zasad, nadal szczeniak załatwia się w domu codziennie należy sprawdzić stan jego zdrowia (jeśli sika w domu – przebadać pęcherz) oraz zrewidować dietę (jeśli zbyt często oddaje stolec).

W treningu czystości bardzo sprawdza się klatka. Oczywiście stosując ją trzeba pamiętać, że szczeniak do czwartego miesiąca życia nie wytrzyma w niej dłużej niż 3 godziny bez konieczności załatwienia się. Jeśli będziemy zamykać go w klatce na zbyt długi czas nauczy się, że można siusiać na własne posłanie – co stanowi oczywisty problem na przyszłość. Czas, na jaki zamykamy szczeniaka w klatce należy wydłużać stopniowo, tak by uwzględnić możliwości kontrolowania pęcherza, zależne od wieku malucha.

Dobrze prowadzony trening czystości wymaga cierpliwości i spokoju. Obie te cechy wyraźnie zwiększają efektywność nauki. Znam wielu właścicieli, którym trening czystości zajął zaledwie kilka tygodni. Poświęcenie w postaci pobudki w środku nocy oraz zapewnienia opieki w ciągu dnia procentowało zmniejszeniem potrzeb związanych ze sprzątaniem.

 

Czytany 26264 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %