piątek, 23 listopad 2012 10:01

Pierwsza kąpiel

Napisała 

Zanim nasz uroczy szczeniak przekroczy próg łazienki powinniśmy dobrze przygotować go na to, co go tam spotka. Pierwsza kąpiel dla malucha to bardzo trudne doświadczenie i od nas zależy, jak zostanie przez niego zapamiętana.

Zanim napiszę, jak zabrać się do kąpania psa po raz pierwszy chciałabym, żebyśmy wyobrazili sobie, czego doświadcza nasz pupil podczas tego rodzaju pielęgnacji. Po pierwsze znajduje się w łazience, do której często ma dość ograniczony dostęp. Jest to zatem nieznane mu miejsce. Samo to sprawia, że wejście do łazienki jest stresujące. Na dodatek jest to miejsce przesycone zapachami, są dla niego obce i nienaturalnie. Jak dobrze wiemy pies świat postrzega nosem, a w łazience mieszanina aromatów musi być dla niego oszałamiająca. Po drugie na czas kąpieli umieszczamy psa w wannie lub brodziku, gdzie musi postawić łapy na mokrym, śliskim podłożu. Często nie jest przyzwyczajony do obu tych elementów – nie miał okazji dotknąć wody, a po śliskiej powierzchni także rzadko miał okazję chodzić. Po trzecie podczas kąpieli jest unieruchomiony. Mało który właściciel pozwoliłby psu podczas kąpieli biegać swobodnie po łazience. Po czwarte do kąpieli używamy… kosmetyków. Ważne, by były przeznaczone dla psów, gdyż są wtedy odpowiednie dla ich skóry i sierści, mają też mniej dodatków zapachowych. Wszystko to sprawia, że kąpiel z punktu widzenia psa to wątpliwa przyjemność.

jednak psy, które uwielbiają pielęgnację pod prysznicem. Jak można to osiągnąć? Bardzo prosto – trzeba pokazać psu,  że kąpiel jest przyjemna. Zanim polejemy pupila wodą powinniśmy poświęcić kilka dni na to, by oswoił się z łazienką. Dobre skojarzenia z tym miejsce łatwo zbudować, jeśli psa spotkają tam same przyjemności – przysmaki podawane tylko za to, że wszedł do łazienki, zabawa ulubioną zabawką, pochwały i zainteresowanie ze strony opiekuna. Jeśli nasz pies pewnie i bez strachu wchodzi do łazienki warto oswoić go w ten sam sposób z wanną lub brodzikiem. Zanim umyjemy naszego ulubieńca warto przyzwyczaić go do wycierania. Regularny, spokojny masaż miękkim ręcznikiem może stać się prawdziwą przyjemnością dla psa. Rozpoczynamy oczywiście od delikatnych muśnięć boków i łap, nagradzając psa jeśli znosi tę czynność spokojnie.

Jeśli wszystkie powyższe ćwiczenia przebiegały pomyślnie, możemy rozpocząć pierwszą kąpiel. Ważne, by użyć wody o odpowiedniej temperaturze – nie zbyt ciepłej, ale też nie lodowato zimnej. Rozpocznijmy kąpiel od polania łapek wodą. Jeśli nasz pupil zniesie to spokojnie, możemy go nagrodzić i przejść do mycia boków i brzucha. Unikajmy polewania głowy, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, że nie zalejemy przy tym psich uszu. Ich budowa jest na tyle skomplikowana, że wysuszenie ich może być bardzo trudne. Woda zaś stanowi świetną pożywkę dla grzybów i bakterii, samo zaś zalanie nią uszu jest nieprzyjemnym doświadczeniem. Wcieranie szamponu można potraktować jak swoisty masaż relaksacyjny. Wykonajmy tę czynność spokojnie, masując całe psie ciało w przyjemny sposób. Po spłukaniu szamponu dokładnie wodą i obowiązkowym nagrodzeniu pupila smakołykiem możemy przejść do najprzyjemniejszej części kąpieli: wycierania. Duży, miękki ręcznik i przyjemny masaż będą nagrodą za trudy pobytu w wannie lub brodziku.

Psy nie wymagają częstych kąpieli. Szczeniaka należy wykąpać, by przyzwyczaić go do tego rodzaju pielęgnacji. Do mycia nie trzeba koniecznie używać szamponów – często wystarczy sama woda, by pozbyć się większości zabrudzeń. Generalnie pupila należy kąpać, gdy ubrudzi się czymś, czego nie da się usunąć w inny sposób (wycierając suchym lub wilgotnym ręcznikiem lub rozczesując sierść szczotką). W takim przypadku należy zawsze używać szamponów przeznaczonych dla psa.

Dla adoptowanego zwierzęcia kąpiel może stanowić dodatkowy stres. Chociaż zapach wydzielany przez przygarniętego psa może być dla nas dokuczliwy lepiej poświęcić kilka dni na ćwiczenia opisane powyżej. Dzięki temu nasz pupil uniknie niepotrzebnego stresu, a być może nawet uzna kąpiel za wyjątkową przyjemność.

Czytany 82514 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %