poniedziałek, 03 grudzień 2012 00:00

Zabawy z psem

Napisała 
Zabawy z psem Anna Sychowicz fotopsy.com.pl

Pies domowy jest jednym z niewielu gatunków, którego dorosłe osobniki, podobnie jak ludzie, zachowują umiejętność i chęć zabawy także w życiu dorosłym. Niektórzy uważają, że ta cecha sprawiła, że pies jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka.

Wielu właścicieli psów podkreśla, że największą przyjemność z posiadania psa przynosi im właśnie możliwość wspólnej zabawy. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie znaczenie ma zabawa z psem w ogóle, które z nich przynoszą najwięcej korzyści psu i jego przewodnikowi oraz w co się bawić.

Czym jest zabawa?

Według Słownika Języka Polskiego zabawa to „wszelkie czynności, które bawią i pozwalają przyjemnie spędzić czas”. W kontekście aktywności z psem pod pojęciem zabawy możemy zmieścić wiele różnych aktywności: od prostego aportowania piłki, poprzez przeciąganie sznurem aż po wspólne bieganie po łące. Filozofią zabawy zajmował się Roger Caillois (francuski filozof, socjolog, krytyk literacji), który zdefiniował sześć fundamentalnych reguł zabawy:

Dobrowolność

Nieproduktywność

Ograniczenie miejsca i czasu

Obowiązywanie reguł

Tworzenie fikcyjnej rzeczywistości

Otwartość i niepewny koniec.

Warto zwrócić uwagę na to, że zabawa jest aktywnością dobrowolną. Oznacza to, że nie każdy pies musi podejmować określony rodzaj zabawy z przewodnikiem. Reguły rządzące zabawą wśród zwierząt badał Jaak Panksepp (behawiorysta, psycholog, neurobiolog amerykański). Z jego eksperymentów jasno wynika, że zwierzęta tracą zainteresowanie zabawą, która wyklucza możliwość odniesienia sukcesu. Obserwacje prowadzone przez Pankseppa na szczurach dowiodły, że jeśli jeden z pary szczurów w danej zabawie ciągle wygrywał, ten przegrany przestawał po jakimś czasie podejmować rywalizację.

Jakie znaczenie ma zabawa?

Dla zwierząt socjalnych zabawa ma ogromne znaczenie dla budowania więzi. Psy, szczury, szympansy bawiąc się między sobą spędzają miło czas, jednocześnie tworząc unikalne związki z partnerami do zabawy. Zabawa jako dobre, wspólne doświadczenie staje się fundamentem współpracy między osobnikami w innych sytuacjach. Dlatego zabawa między psem, a jego przewodnikiem jest aktywnością ważniejszą nawet od treningu posłuszeństwa.

Cechy dobrej zabawy z psem

Zabawa, która przyniesie najwięcej korzyści psu i jego przewodnikowi musi opierać się na jasnych regułach, które będą przestrzegane przez obie strony. Oczywiście zabawa musi sprawiać obojgu przyjemność. Powinna także być ekscytująca i relaksująca dla obu stron.

W co się bawić z psem?

Aportowanie przedmiotów (piłek, koziołka, patyków), to zabawa oparta na zasadzie ja przewodnik rzucam, pies biegnie po przedmiot, przynosi go i oddaje. Część psów w sposób naturalny podąża za rzuconym przedmiotem. Niektóre jednak potrzebują swego rodzaju lekcji, by nauczyć się tej zabawy. Warto kończyć zabawę w aportowanie w sposób nieprzewidywalny dla psa – czyli raz to przewodnik zabiera zabawkę, a raz pies dostaje ją do zabawy samodzielnej.

Przeciąganie się zabawką (sznurem, piłką na sznurku, patykiem) to zabawa, w której ważne jest zachowanie reguły, że pies puszcza przedmiot na komendę. Żeby to osiągnąć najlepszym sposobem jest proponowanie psu złapania przedmiotu ponownie, w nagrodę za to, że puścił zabawkę. Zakończenie zabawy w przeciąganie powinno mieć miejsce w fazie, gdy pies próbuje złapać przedmiot lub (od czasu do czasu) to pies powinien wygrać zapasy.

Wspólne żucie smakołyka to rodzaj stacjonarnej zabawy z psem. Przewodnik proponuje psu atrakcyjny smakołyk do żucia np. kurzą łapkę, suszone ucho królicze, suszone żwacze, ale regułą w tej zabawie jest pozostawanie smakołyka w dłoni przewodnika. Ten rodzaj zabawy działa niezwykle odprężająco na psa, a jednocześnie uczy go, że obecność ręki przy atrakcyjnym smaczku jest dobre.

Samo wydawanie smakołyków może stać się zabawną aktywnością dla psa i jego przewodnika. Ucząc psa łapania nagród w locie wprowadzamy aktywną zabawę, która rozluźnia psa i może bawić jego przewodnika. Taki sposób wydawania nagród podczas ćwiczeń z posłuszeństwa stanowi relaksujący przerywnik w ćwiczeniach.

Do zabawy z psem można wykorzystać także różne gry oparte o targetowanie nosem – a to wyciągniętej dłoni przewodnika, a to specjalnie przygotowanego targetu. Przewodnik zachęca wtedy psa do ruchu – podskakiwanie, podbieganie do targetu, ruch w różnych kierunkach, a cała gra oparta jest o nagradzanie tych ćwiczeń fizycznych.

Psy chętnie podejmują także zabawę w berka. Tu najważniejszą regułą obowiązująca w grze jest „raz ty gonisz mnie, raz ja gonię ciebie”. W gonionego właściciele psów grają czasem zupełnie nieświadomie, biegnąc za psem, który nie reaguje na przywołanie. Nie o taki rodzaj zabawy nam chodzi. Warto wprowadzić komendę typu „berek”, by zaznaczyć psu, że teraz właśnie bawimy się w gonionego.

Psy uwielbiają też zabawy oparte o ukłony. Przewodnik może zaproponować psu taką zabawę wykonując ukłon zbliżony do psiego – opierając dłonie na kolanach w lekkim przysiadzie i wykonując w tej pozycji lekkie skoki w bok. Psy chętnie odpowiadają ukłonem na ukłon i podejmują zabawę.

Znakomitą zabawę dla psa i jego przewodnika stanowi gra w chowanego. Można proponować psom dwie wersje tej gry: chowanie zabawek lub chowanie się przewodnika. W obu znakomicie sprawdzi się psi węch, zaś nagroda w postaci odnalezionej zabawki lub pana doskonale motywuje zwierzaka do podejmowania tej zabawy.

Na koniec warto podkreślić, że dobrze prowadzony trening posłuszeństwa może być dla psa znakomitą rozrywką. Ważne przy tym, by trening miał swój rytm, nie był nudny i by zawierał w sobie wiele elementów zabawy.

Czytany 93503 razy

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %